Atopowe zapalenie skóry – przypadłość dzieci i niemowląt?

Czynniki sprzyjające AZS cd.

Choć lekarze jednoznacznie odradzają wychowywanie dziecka w sterylnych warunkach, to narażanie go na nieustanny kontakt z alergenami również nie jest wskazane.  Rodzice powinni znaleźć złoty środek, który pozwoli dojrzeć układowi immunologicznemu ich pociechy, ale nie przyczyni się do jego nadmiernej aktywności.

Wykazano, iż u atopików, którzy żyją w ciepłych krajach, przebieg choroby ulega zaostrzeniu. Co odpowiada za zaistniały stan rzeczy? Głównym winowajcą jest wysoka temperatura, która wzmaga pracę gruczołów potowych i w rezultacie nasila objawy egzemy.  Ponadto w ciepłych strefach klimatycznych obserwuje się wzrost bioróżnorodności, a co za tym idzie potencjalnych alergenów.

 Atopowe zapalenie skóry – przypadłość dzieci i niemowląt?

Jak dbać o skórę atopową?

Wprawdzie nie opracowano skutecznego lekarstwa na atopowe zapalenie skóry, ale istnieją sposoby, które pozwalają wyraźnie zredukować objawy choroby.  Po pierwsze, należy w miarę możliwości ograniczyć kontakt z alergenami.  W praktyce oznacza to, iż odzież malucha pierzemy w hipoalergicznych proszkach, eliminujemy z jego diety nabiał i unikamy wycieczek do egzotycznych krajów.

W związku z tym, iż skóra atopowa jest niezwykle wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, należy zadbać o jej właściwą pielęgnację. Większość balsamów i kremów, które można nabyć w drogerii, zawiera kompozycje zapachowe, sztuczne barwniki i konserwanty, które mogą uczulać. Wybór preparatów pielęgnacyjnych nie powinien być dziełem przypadku. Skórę dziecka należy pielęgnować przy użyciu specjalnych emolientów. Dermokosmetyki do skóry atopowej można kupić w każdej aptece bez recepty.  Tego typu preparaty zawierają substancje natłuszczające i nawilżające na bazie olejów mineralnych oraz naturalnych maseł  i olejów roślinnych.  Aby przyniosły pożądane rezultaty, musimy sięgać po nie systematycznie.

 

Irmina