LEKI Rodzaje alergii i Uczulenia

Ampicylina

Ampicylina

Często stosowana na różne schorzenia jak zakażenia układu moczowego, dróg żółciowych, oddechowych, przy salmonellozie, posocznicy, zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych czy durze brzusznym może szkodzić wszystkim tym, którzy chorują na białaczkę limfatyczną, mononukleozę zakaźną, przy niewydolności nerek czy wątroby, ale także – choć rzadziej – przy bólach stawów, żółtaczce czy stanach depresyjnych.

TableUczulenie na ampicylinę nie jest do końca wyjaśnione – nie wiadomo czy ma na to wpływ budowa chemiczna, czy raczej powszechne stosowanie tego preparatu, czy też łączy się on ze specjalnymi własnościami – silniejszymi antygenami.

Skryte źródła nie są tak istotne jak w przypadku penicyliny, lecz odczyny krzyżowe między danymi antybiotykami mogą stanowić ogromne niebezpieczeństwo dla chorego. Ampicylina daje odczyny krzyżowe z cefalosporynami (bakteriobójczymi antybiotykami).

Objawy alergiczne

Ampicylina rzadziej niż penicylina wywołuje wstrząsy anafilaktyczne, jednakże częstym objawem jest osutka plamisto-grudkowa, a zupełnie rzadko występuje rumień oraz plamice.

U pielęgniarek ogniska chorobowe najczęściej pojawiają się na rękach, a tzw. alergen lotny może wywołać reakcję alergiczną na twarzy.

Zapobieganie

Lekarz przepisujący antybiotyk powinien mieć na uwadze, że pacjent uczulony na ampicylinę może być także nadwrażliwy na penicylinę i inne jej pochodne.