Alternaria

Ze względu na mikronowe rozmiary są zupełnie niewidoczne dla oka i bardzo uciążliwe dla alergików – nie sposób się przed nimi obronić.

Właściwie osoby, które są uczulone na grzyby cierpią z ich powodu przez cały rok, najbardziej, kiedy następuje szczyt pylenia grzybów.

Zaczynają pylić z końcem kwietnia i trwa to aż do początku października. Szczyt pylenia przypada na okres od początku czerwca do początku września.

Zarodniki grzybów spotkać można wszędzie: w powietrzu, w zagrabionych liściach, w skoszonej trawie, w wodzie i w ziemi. Nie są od nich wolne również nasze mieszkania. Gromadzą się w łazienkach, w nawilżaczach, urządzeniach do klimatyzacji, w kwiatach doniczkowych, w kuchniach, na produktach spożywczych, gdzie najczęściej tworzą rodzaj nalotu.

Skutki kontaktu z alternaria

AlternariaNajpowszechniejszym efektem tych kontaktów jest alergia wziewna przypominająca pyłkowicę, a jej podstawowy objaw to uczucie zatkanego nosa. Czasem dochodzi do tego łzawienie i obfita wydzielina z nosa.

Ponieważ zarodniki grzybów często nie przekraczają 10 mikronów bardzo łatwo dostają się w głąb dróg oddechowych, do oskrzeli i wywołują astmę oskrzelową. Zdarza się, że po zjedzeniu sera pleśniowego, suszonych owoców, po wypiciu piwa lub wina mogą wystąpić objawy alergii pokarmowej: nudności, bóle brzucha, wymioty czy gorączka i biegunka. Kontakt z zarodnikami grzybów może wywołać uczulenie na antybiotyki.

Uczulenie na zarodniki i grzybnię grzybów dotyczy 5-30% osób z atopią, czyli skłonnością organizmu do różnego rodzaju alergii. Ta właściwość w większości dotyczy dzieci.