Alergia u seniora - alergiczne choroby skóry

Wyprysk pieniążkowaty

Występuje jako silnie swędzące zmiany grudkowo-pęcherzykowe z rumieniem. Zmiany te są zazwyczaj widoczne na wyprostnych powierzchniach kończyn, rzadko na tułowiu.
W części przypadków wyprysk ten jest związany z nadwrażliwością komórek na alergeny bakteryjne, głównie paciorkowcowe.

Wyprysk z nadwrażliwości na światło

To rzadka formą wyprysku, wywołana działaniem zewnętrznych czynników uczulających – takich jak

  • antybiotyki,
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne,
  • rośliny – szczególnie te zawierające w liściach i łodygach mleczko
  • preparaty zawierające filtry przeciwsłoneczne
  • promieniowaniem UV.

Alergia u seniora - alergiczne choroby skóry

Wyprysk pojawia się tylko u części chorych po upływie 24–48 godzin od kontaktu z alergizującym czynnikiem czy promieniami słonecznymi.
Nie ma znaczenia ilość substancji chemicznej, z którą miała styczność skóra czy długość promieniowania. Początkowo zmiany tworzą wyprysk kontaktowy, ale rozszerzają się na dalsze partie ciała, nienarażone na promieniowanie.

W przypadku reakcji fotoalergicznej, zwłaszcza u mężczyzn po 60. roku życia, w co 3 przypadku obserwuje się ryzyko rozwoju utrwalenia nadwrażliwości na światło – mimo zaprzestania kontaktu z lampą, solarium czy słońcem lub inną substancją światłouczulającą. U tych chorych występuje zespół przewlekłego zapalenia skóry z nadwrażliwością na światło.

W połowie przypadków towarzyszy mu alergia kontaktowa na metale, barwniki naturalne i sztuczne substancje zapachowe. Zmiany skórne przybierają formę ognisk wypryskowych i znacznego świądu.
Początkowo dotyczą skóry odsłoniętej, karku, twarzy, grzbietów dłoni i przedramion.