alergia na truskawki

Obecnie alergie pokarmowe nie są niczym niezwykłym. Wrażliwe organizmu już w pierwszych miesiącach życia mogą uczulić się na jeden lub kilka składników. Wśród nich często pojawiają się owoce, w tym alergia na truskawki, która może powodować nieprzyjemne dolegliwości.

Alergia na truskawki – początek

Tak, jak każda alergia, alergia na truskawki to ostra reakcja organizmu na alergen. W przypadku truskawek jest to zawarte w nich białko. Po zjedzeniu owoców układ immunologiczny odbiera impuls, że pojawił się szkodliwy – według niego – element, który trzeba zwalczyć. Dochodzi do uwolnienia się histaminy, która rozszerza naczynia krwionośne zwiększając tym samym ich przepuszczalność. Efektem jest wyciek krwi do tkanek wokół, co powoduje uwidocznienie się reakcji alergicznej.

Objawy oddechowe

Alergia na truskawki może objawić się w różny sposób. Jednym z nich i jednocześnie jednym z niebezpieczniejszych jest reakcja związana z układem oddechowym. Jest to zazwyczaj szybka reakcja, która może wystąpić już po kilkunastu sekundach lub minutach od chwili zjedzenia owocu lub dania, w którym truskawki się znajdowały. Pojawia się wówczas obrzęk języka, gardła oraz trudności w nabieraniu powietrza do płuc, połączone z charakterystycznym dla problemów oddechowych, świszczącym oddechem. Jeżeli uczulenie na truskawki jest szczególnie silne, może dojść do groźnego wstrząsu anafilaktycznego. Wraz z nim może pojawić się biegunka, wymioty, omdlenia, zaś sam wstrząs stanowi zagrożenie dla życia.

 

Objawy w ustach

Po spożyciu truskawkowego posiłku pierwsze objawy alergii można odczuć w ustach. Jak w przypadku każdej alergii mogą to być objawy o różnym nasileniu, jednak jeśli znajdują się w ustach lub w gardle są to najczęściej: swędzenie, mrowienie, obrzęk języka, opuchlizna wewnątrz ust albo na twarzy. Zdarza się także intensywne swędzenie podniebienia, któremu trudno zaradzić.

Alergia na truskawki – objawy w układzie pokarmowymuczulenie na truskawki

Związek alergii pokarmowej z układem pokarmowym wydaje się być zupełnie naturalny. W końcu to tam dostaje się alergen i może powodować nieprzyjemne reakcje. Zazwyczaj są to bóle brzucha, wymioty, skurcze brzucha, nudności oraz biegunka. Nasilenie problemu jest zależne od osobistych predyspozycji. Gdy zjedzenie truskawki skończy się w taki sposób, konieczny jest szybko kontakt z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie.

Uczulenie na truskawki – objawy na skórze

Najbardziej znanym objawem alergii, niemal każdej, w tym alergii na truskawki są objawy skórne. Wysypka, wypryski, pokrzywka, świąd, rozległe plamy na skórze, zapalenie skóry to najczęściej zauważalne efekty reakcji alergicznej, związane z uwalnianiem się histaminy w organizmie. Każdy ze skórnych objawów alergii powoduje duży dyskomfort, ponieważ wysypka może goić się długo, odnawiać, pokrywać duże partie ciała, sprawiając że odczuwanie alergii jest znacznie silniejsze.

 

Karolina Skrzek