alergia-na-pszenice

Alergie pokarmowe bardzo często występują u dzieci. Uczulających produktów jest mnóstwo, są jednak takie, które najczęściej wywołują reakcje alergiczne.

Uczulenie na mleko

Mleko to najbardziej powszechny alergen u dzieci. Coraz więcej maluchów jest uczulonych na mleko krowie. Białka w nim zawarte, mają właściwości uczulające. Alergia na mleko występuje u dzieci karmionych naturalnie jak i sztucznie. Objawy dotykają zazwyczaj układu pokarmowego. Biegunki, kolki, wymioty czy refluks żołądkowo-jelitowy to niektóre z nich. Uczulenie na białko mleka może wystąpić w postaci symptomów skórnych takich jak wyprysk czy atopowe zapalenie skóry.

Alergia na pszenicę

Pszenica jest równie często występującym alergenem co mleko. Zboże to, występuje w wielu produktach spożywczych. Zawiera białko, skrobię i gluten. Znajdziemy ją nie tylko w pieczywie czy mące ale w makaronach, wędlinach, sosach, konserwach czy jogurtach. Ogromna ilość produktów utrudnia codzienną dietę dziecka z alergią. W związku z tego typu uczuleniem, powstaje coraz więcej dań bezglutenowych a nawet restauracji, które wprowadzają specjalnie skomponowane dla alergików posiłki.Objawy uczulenia na pszenicę dotyczą nie tylko układu pokarmowego czy skóry ale także układu oddechowego.

Orzechy

orzechy

Alergia dotyczy głównie orzechów ziemnych, czyli znanych także jako arachidowe. Uczulają same orzechy jak i w postaci dodatków. Inne rzeczy takie jak migdały, laskowe czy włoskie również mogą być przyczyną alergii pokarmowej u dzieci. Składnik ten znajdziemy w czekoladach, płatkach śniadaniowych, lodach oraz wszelkich daniach kuchni orientalnej, dlatego warto sprawdzać skład produktów i potraw. Alergia na orzechy może doprowadzić do groźnego dla życia wstrząsu anafilaktycznego. Już niewielka ich ilość uczula.

Alergia pokarmowa na skorupiaki

Na liście alergenów znajdują się również skorupiaki. Owoce morza takie jak krewetki czy małże bywają odpowiedzialne za reakcje alergiczne, także u dzieci. Dary morza mogą wywołać objawy układu pokarmowego oraz podrażnienia skóry. Warto unikać potraw bazujących na wywarach ze skorupiaków czy ryb. Białko, które zawierają może wywołać alergię. Testy prowokacyjne pozwalają na zdiagnozowanie tego typu uczulenia.

Oprócz wspomnianych alergenów, jeszcze wiele popularnych produktów może przyczyniać się do alergii pokarmowych u dzieci. Troszcząc się o zdrowie naszych pociech, czytajmy dokładnie etykiety i uważajmy na składniki, z których przygotowujemy domowe posiłki. Zachowując środki ostrożności, unikniemy nieprzyjemnych reakcji alergicznych.