Alergia pokarmowa - plaga XXI wieku

W społeczeństwie pokutuje przekonanie, iż z alergiami pokarmowymi borykają się głównie dzieci. Uważano, iż układ pokarmowy młodego człowieka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, toteż nie toleruje niektórych artykułów spożywczych i reaguje na nie wysypką, bólami brzucha itp. Z roku na rok wzrasta jednak liczba dorosłych cierpiących z powodu alergii pokarmowej.  Uczulenie, która ujawnia się u osób dojrzałych, nierzadko jest diagnozowane dopiero po upływie kilku lat.

 

Niespecyficzne objawy alergii pokarmowej

Objawy alergii pokarmowej nie należą do specyficznych, trudno połączyć wysypkę, liszaje, swędzenie nosa czy suchość gałki ocznej z konkretnym artykułem spożywczym. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, iż spożywamy żywność przetworzoną, która przez wiele miesięcy pozostaje zdatna do spożycia ze względu na zastosowane konserwanty.  W miarę upływu czasu pojawiają się dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego takie jak wzdęcia, bóle brzucha, biegunki i wymioty.  W związku z tym, iż wskazują one jednoznacznie na problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego, udajemy się do lekarza, który stawia właściwą diagnozę.

 Alergia pokarmowa - plaga XXI wieku

Uczulenie na mleko czy nietolerancja laktozy?

Alergię łatwo można pomylić z nietolerancją pokarmową.  Czasem nasz organizm nie wytwarza dostatecznej ilości enzymów, które uczestniczą w trawieniu danej substancji odżywczej. Udowodniono, iż osobom, które zmagają się z nietolerancją laktozy, brakuje laktazy.  W rezultacie po spożyciu mleka pojawiają się u nich uciążliwe dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. W związku z tym, iż w ostatnich latach przemysł spożywczy prężnie się rozwija, wzrosło zużycie konserwantów, barwników i aromatów. Substancje te mają wpłynąć korzystnie na jakość i właściwości wyrobu finalnego, ale jednocześnie zwiększają ryzyko wystąpienia reakcji o podłożu alergicznym.

Jednym z najczęściej spotykanych alergenów niewątpliwie jest mleko krowie  i wyroby, które powstały na jego bazie. W związku z tym, iż liczba alergików systematycznie wzrasta, Unia Europejska opracowała listę najczęściej spotykanych alergenów pokarmowych. Na jej szczycie znajduje się mleko krowie. Mogłoby się wydawać, że łatwo można wyeliminować ten artykuł spożywczy ze swojej diety. Wystarczy zrezygnować z nabiału. W rzeczywistości należy szczegółowo czytać etykiety produktów spożywczych, ponieważ białko pochodzące z mleka można znaleźć w wielu słodyczach, sosach, przyprawach, a nawet w wyrobach mięsnych.