Alergia u dzieci NAJNOWSZE POKÓJ I ZABAWKI

Alergia na zabawki

zabawki

Zabawki to przedmioty obecne w życiu każdego dziecka. Niektóre tworzywa mogą uczulać, wywołując różne reakcje alergiczne. Które zabawki są bezpieczne dla malucha a które nie?

Alergia u dziecka

Alergia u dziecka może objawiać się w różny sposób. Coraz więcej maluchów rodzi się jako osoby uczulone. Dlatego już od pierwszych dni życia dziecka należy zadbać o właściwą dietę, kosmetyki do pielęgnacji czy ubranka. Ważne są także warunki w jakich przebywa nasza pociecha. Elementem równie ważnym są zabawki. One także bywają zagrożeniem. Żaden maluch nie może się bez nich obejść, ale nie wszystkie są bezpieczne dla jego zdrowia. Tworzywa i wszelkie materiały z których wykonywane są zabawki mogą uczulać, dlatego warto poznać te, które być może są przyczyną ciągłego kataru u naszego dziecka.

Pluszaki

Pluszowe misie, maskotki w przeróżnych kształtach i kolorach to urocze zabawki. Każdy z nas miał swoją przytulankę, z którą kojarzone jest dzieciństwo. Niestety pluszaki są największym źródłem kurzu. Stanowią idealne środowisko dla rozwoju roztoczy. Dziecko często się nimi bawiąc, dotyka je i tym samym ma większy kontakt ze szkodliwym kurzem. Ciągłe kichanie czy problemy z układem oddechowym mogą być skutkiem zabawy z ulubionymi misiami. Nie musimy jednak odbierać dziecku radości z zabawy. Wystarczy, że odpowiednio zadbamy o czystość pluszowych zabawek. Najlepiej wybierać te, które są odporne na częste pranie. Raz w miesiącu powinniśmy prać takie zabawki w pralce i suszyć w odpowiedniej suszarce. Możemy także zamrozić roztocza poprzez włożenie wczesnej zabezpieczonych maskotek do zamrażalki. Producenci oferują także pluszaki wykonane z hipoalergicznych materiałów, dlatego zwracajmy na to uwagę, szczególnie jeśli nasza pociecha choruje na astmę czy jest uczulona na kurz.

Samochodziki i metalowe instrumenty

Samochodziki to zabawki, które zazwyczaj wybierają chłopcy. Wszelkiego rodzaju pojazdy pozwalają rozbudzić wyobraźnię małych kierowców. Bywają niebezpieczne, przez tworzywa, z których są wykonywane. Najbardziej uczulający jest nikiel, który znajdziemy we wszystkich metalowych elementach samochodów i nie tylko. Nikiel wywołuje objawy alergii kontaktowej, czyli reakcje skórne takie jak zaczerwienienie i podrażnienie skóry. Podobne zagrożenie niosą blaszane instrumenty takie jak talerze, tamburyno czy cymbałki. Takie przedmioty warto zastąpić instrumentami drewnianymi. Warto szukać w sklepach zabawek, które nie zawierają niklu. Coraz więcej producentów informuje o tym na opakowaniach.

Gumowe zabawki

pluszowe zabawki

Wszelkie gryzaki, gumowe lalki, piłki czy inne tego typu przedmioty mogą zawierać lateks. To również jeden z alergenów, na który w przypadku dzieci jak i dorosłych należy uważać. Lateks może powodować podrażnienia skórne czy objawy astmy. Małe dzieci lubią brać zabawki do ust, dlatego należy uważać na takie sytuacje, które mogą zwiększać reakcje alergiczne. Dodatkowo, unikanie kontaktu z gumowymi zabawkami w okresie dziecięcym, może skutkować alergią na lateks w życiu dorosłym.

Alergia na zabawki bywa uciążliwa. Wystarczy, że jako rodzice będziemy wybierać odpowiednie tworzywa, bezpieczne dla naszych dzieci. Wtedy bez obaw będziemy mogli obserwować codzienną zabawę pociech, nie martwiąc się o żadne objawy uczulenia.

Katarzyna Antos

Komentarze

Izabela Matuszewska

6 lat temu

Co jakis czas robię pranie wszystkich pluszaków,lub mrożenie w zamrażarce jak jest miejsce

Komentarze są wyłączone.