przeziębienie

W sezonie jesienno-zimowym nasze dzieci zdecydowanie częściej chorują. Nie zawsze obserwowane objawy muszą świadczyć o przeziębieniu czy grypie. Przeziębienie czy alergia – jak odróżnić te schorzenia?

Sezon na przeziębienie

Objawy przeziębienia takie jak katar czy dokuczliwy kaszel najczęściej pojawiają się u dzieci jesienią, zimą i wczesną wiosną. Zmiany temperatur wpływają niekorzystnie na nasz organizm, przez co łatwiej o chorobę. Do wszystkiego dochodzi środowisko i otoczenie. Dzieci spędzają większą część dnia w przedszkolu, żłobku czy w szkolnych murach. To idealne miejsca, gdzie wręcz roi się od bakterii. Dzieciaki kichają, kaszlą, przenosząc tym samym chorobowe bakterie i wirusy. Nikogo nie dziwią więc długie kolejki w przychodniach i ośrodkach zdrowia.

Przeziębienie czy alergia?

Objawy przeziębienia mogą być złudne. Nie zawsze uciążliwy katar czy problemy z układem oddechowym świadczą o sezonowej chorobie. Rodzice są bardzo wyczuleni na zmiany w zdrowiu dziecka i zwykle pędzą do lekarza już po kilku kichnięciach. Równie często podają dzieciom antybiotyki, a te jak wiemy nie koniecznie pozytywnie działają na nasz organizm, szczególnie dziecięcy. Uciążliwe kichanie może bowiem być oznaką alergii na pyłki roślin bądź roztocza kurzu. Wystarczy zaobserwować sytuacje lub miejsca, gdzie dziecko najczęściej takie sygnały wysyła. Roztocza kurzu znajdują się na tekstyliach, dywanach i zabawkach, zwłaszcza pluszowych. Jeśli nasz maluch kicha zawsze podczas zabawy na dywanie czy w przedszkolnej sali, powinien zainteresować nas ten fakt. W przypadku uczulenia na pyłki, reakcje alergiczne mogą wystąpić podczas spaceru po parku czy w ogrodzie. To także sygnał do tego, aby udać się do alergologa, gdzie przekonamy się czy mamy styczność z alergią u dziecka. Alergia wziewna może rozwinąć się w astmę, dlatego bardzo ważna jest reakcja rodziców na zmiany, pojawiające się u dziecka. Przeziębienie zwykle mija po kilku dniach czy tygodniu czasu. Objawy alergii będą się zaś powtarzały. Będą towarzyszyły maluchowi każdego dnia. Antybiotyki tutaj nie pomogą, ponieważ uczulenia leczy się zupełnie innymi lekami lub metodami takimi jak odczulanie. Testy alergiczne umożliwiają zdiagnozowanie alergii i rozpoznanie alergenów, szkodliwych dla układu immunologicznego.alergia

Jeśli zbyt często odwiedzamy pediatrę z powodu kaszlu czy kataru dziecka, powinniśmy wybrać się do alergologa. Być może powodem powtarzających się objawów jest nie przeziębienie a alergia. Im szybciej rozpoznamy dolegliwości i znajdziemy ich przyczynę, tym szybciej będziemy mogli zastosować odpowiednie środki, umożliwiające prawidłowe funkcjonowanie dziecka bez żadnych dolegliwości.

Katarzyna Antos