Alergia na mrówki

Jeśli mamy problemy po ugryzieniu przez nietypowo wyglądającą mrówkę to warto przechować zabitego owada, zachować do identyfikacji przez specjalistów.

Po stwierdzeniu obecności swoistych IgE w surowicy i zaobserwowaniu zmian chorobowych wyklucza się niejednokrotnie powód jakim są zjawiska toksyczne – *wstrząs po ugryzieniu przez mrówki częściej występuje u osób z atopią*, ale też u alergików z np. sezonowym nieżytem nosa.

Nie wszystkie gatunki mrówek są zbadane pod względem antygenowym, jedne spotkamy częściej w lasach czy parkach, inne – w drewnianych budynkach.

U osób z alergią na jad owadów błonkoskrzydłych nierzadko objawem ukąszenia są pokrzywki, ale bywa, że i wstrząs anafilaktyczny. Mogą mieć miejsce także odczyny krzyżowe między jadem innego owada (osy czy pszczoły) a mrówek.

Których mrówek warto się wystrzegać*

Najczęściej uczulają mrówki gatunków Brachyponera, Formica, Solenopsis. Warto na nie zwracać uwagę także podczas wakacyjnych wojaży na południe Europy czy do krajów Afryki Północnej.

Alergia na mrówki Atakujące mrówki wpuszczają w miejscu ugryzienia jad, który może wywołać ból i uczucie świądu, ale do organizmu dostaje się także kwas mrówkowy, którego dużo wydziela popularna mrówka rudnica.

Ból wywołują także białka alkaloidowe, a wśród innych składników jadu mrówek mogą znajdować się – hialuronidaza, kininy, terpenoidy, histamina, lipaza czy esteraza, które oddziałując na skórę mogą doprowadzić do wystąpienia krostek, a nawet martwicy skóry.