CHEMIA Rodzaje alergii i Uczulenia

Alergia na materiały stomatologiczne

Alergia na materiały stomatologiczne

Najbardziej uczulają jony niklu, ale również jony złota, rtęci, palladu, srebra, kobaltu, rzadko także jony platyny oraz bardzo rzadko jony tytanu.

Reakcja immunologiczna może prowadzić do wystąpienia –

  • objawów miejscowych – zapalenie jamy ustnej, liszaje, zapalenie dziąseł czy przyzębia, pieczenie języka, bóle zębów i szczęki, dolegliwości w czasie przeżuwania pokarmów
  • objawów ogólnych – bóle głowy, migrena, nerwobóle i inne problemy neurologiczne, bóle mięśni czy stawów, silne zmęczenie, zaburzenia snu oraz nastroje depresyjne.

Diagnoza testem płatkowym
Alergia na materiały stomatologiczneLecz wciąż nie jest możliwe stuprocentowe potwierdzenie związku między tymi objawami a zastosowanym materiałem zastępczym. W przypadku alergii należy dokładnie rozważyć usunięcie i wymianę materiału powodującego dolegliwości, w zależności od stopnia nasilenia objawów i wyniku testu płatkowego (ECT), który diagnozuje jedynie jeden typ alergii – kontaktową. Ocena wyników jest dość subiektywna, a w przypadku słabych reakcji trudno powtarzać ten test.
Wynik testu płatkowego jednoznacznie pozytywny jest potwierdzeniem alergii. Negatywny wynik nie wyklucza, że mamy alergię na określoną substancję, może też uwrażliwić na daną substancję przy badaniach prewencyjnych.

Diagnoza LTT – transformacji limfocytów
Test LTT na metale, tworzywa sztuczne i inne materiały stosowane w stomatologii jest wypróbowany
i zoptymalizowany, daje obiektywne wyniki – i to powtarzalne. Do testu pobiera się krew na heparynę lub krew pełną – na surowicę.
Oba powyższe testy to nie alternatywne rozwiązania, a metody, które powinny wzajemnie się uzupełniać.
Ma na celu wyjaśnienie, czy koniecznie trzeba wymienić obecny materiał stomatologiczny i wykluczyć nadwrażliwość na metale i tworzywa sztuczne, po czym dobrać takie, które nie będą wywoływać alergii.

Alergia na materiały stomatologicznePrzeprowadza się test LTT na 15 metali – m.in. złoto, chrom, tytan, platynę, rtęć czy kobalt, srebro, miedź i cynę, na tworzywa sztuczne, LTT łączące oba powyższe, na stopy złota (ze srebrem, platyną, miedzią, cyną, rutenem itd.), na implanty – wanad, tytan, chrom, kobalt, molibden, nikiel, złoto i srebro, cynę itd.), na amalgamat i organiczne związki rtęci, wypełnianie kanałów korzeniowych z np. żywicą epoksydową, olejem silikonowym, octanem, kalafonią, balsamem peruwiańskim, tlenkiem bizmutu itd., metale do wypełniania kanałów korzeniowych, ceramikę i cementy, z aluminium, krzemem, manganem czy borem itd., na materiały tytanowe czy na materiały własne od pacjenta badane w laboratorium z próbek stopów, materiałów stomatologicznych czy protetycznych itp.

Komentarze (2)

alergia

6 lat temu

gdzie można zrobić test na uczulenie na materiał stomatologiczny?

alergia

6 lat temu

gdzie można zrobić test płatkowy ETC

Komentarze są wyłączone.