MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Alergia na materiały stomatologiczne


Alergia na materiały stomatologiczne

i protetyczne nie jest niestety rzadkością. Zawierają bowiem w swoim składzie metale oraz tworzywa sztuczne a to potencjalne alergeny, wiążące się z białkami organizmu postrzegane są przez układ odpornościowy jako obce.

Najbardziej uczulają jony niklu, ale również jony złota, rtęci, palladu, srebra, kobaltu, rzadko także jony platyny oraz bardzo rzadko jony tytanu.

Reakcja immunologiczna może prowadzić do wystąpienia –

Ads code goes here
  • objawów miejscowych – zapalenie jamy ustnej, liszaje, zapalenie dziąseł czy przyzębia, pieczenie języka, bóle zębów i szczęki, dolegliwości w czasie przeżuwania pokarmów
  • objawów ogólnych – bóle głowy, migrena, nerwobóle i inne problemy neurologiczne, bóle mięśni czy stawów, silne zmęczenie, zaburzenia snu oraz nastroje depresyjne.

Diagnoza testem płatkowym
Alergia na materiały stomatologiczneLecz wciąż nie jest możliwe stuprocentowe potwierdzenie związku między tymi objawami a zastosowanym materiałem zastępczym. W przypadku alergii należy dokładnie rozważyć usunięcie i wymianę materiału powodującego dolegliwości, w zależności od stopnia nasilenia objawów i wyniku testu płatkowego (ECT), który diagnozuje jedynie jeden typ alergii – kontaktową. Ocena wyników jest dość subiektywna, a w przypadku słabych reakcji trudno powtarzać ten test.
Wynik testu płatkowego jednoznacznie pozytywny jest potwierdzeniem alergii. Negatywny wynik nie wyklucza, że mamy alergię na określoną substancję, może też uwrażliwić na daną substancję przy badaniach prewencyjnych.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij