Alergia u dzieci KĄCIK RODZICA

Szkodliwy śnieg – czy może powodować alergię?

śnieg

Śnieg stanowi nieodłączną część zimowego krajobrazu. Uwielbiają go szczególnie najmłodsi, ponieważ stwarza różne możliwości zabawy. Puszty i biały śnieg wcale nie jest taki niewinny, na jaki wygląda. Dlaczego śnieg bywa szkodliwy? Czy śnieżny puch może powodować alergię?

Toksyczny śnieg

Dzieci mają tendencję do próbowania wszystkiego co napotkają na swojej drodze. I tak do ust maluchów trafiają produkty, niekoniecznie nadające się do spożycia. Ze śniegiem jest podobnie. Dodatkowo kusi on swoją formą oraz temperaturą. Zabawa, w łapanie na języku płatków śniegów być może jest dla dzieci atrakcją, ale do bezpiecznych nie należy. Śnieg, nawet jeśli wygląda na czysty, może zawierać toksyczne substancje takie jak opary czy spaliny.

Chemia w śniegu

Biały puch jest znakomitym pochłaniaczem, więc nawet jeśli my czegoś w nim nie dostrzegamy, nie oznacza to, że jest bezpieczny. Jedząc śnieg, zjadamy więc wszelkie zanieczyszczenia, szkodząc tym samym zdrowiu. Naukowcy zaobserwowali w śniegu takie związki jak benzen, toulen czy ksylen. Im dłużej śnieg pozostaje na dworze, tym więcej absorbuje szkodliwych substancji. Badania na temat zanieczyszczenia śniegu pokazały jak skażone jest nasze środowisko. Okazuje się, że nawet śnieg jest zagrożeniem dla człowieka. Dlatego rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na dzieci, bawiące się na śniegu. Oprócz zanieczyszczeń powietrza, w śniegu znajdziemy też odchody zwierząt oraz inne substancje takie jak sierść czy naskórek. One także mogą być szkodliwe dla ludzkiego organizmu.

Problem z zanieczyszczeniem śniegu a alergia

toksyczny śnieg

Stopniały śnieg spływa do wód, a wraz z nim także zanieczyszczenia. Tym samym coraz bardziej zatruwa się nasze środowisko. Skala problemu jest ogromna. Coraz więcej ludzi na całym świecie umiera z powodu problemów zdrowotnych, wywołanych zanieczyszczeniem powietrza. Spaliny samochodowe oraz przemysłowe zatruwają powietrze, którym oddychamy. Śnieg jest więc jedną z kropli w morzu szkód, do których się przyczyniamy. Organizacje proekologiczne walczą o to, aby nasza planeta była wolna od zanieczyszczeń. Tylko dzięki zmianom jesteśmy w stanie uchronić naturę, a właściwie to, co jeszcze z niej zostało. To błędne koło, które czas rozerwać. Miejmy nadzieję, że jeszcze przyjdą dni, kiedy nie tylko śnieg będzie wolny od zanieczyszczeń.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 1 2