upał

Lato w pełni, a temperatury przekraczają nawet 30 stopni. Ciąża w okresie letnim to wyzwanie dla kobiety. Upał nie sprzyja organizmowi i może nawet przyspieszyć akcję porodową, Poród przyspieszony z powodu upału – co warto wiedzieć na ten temat?

Upał a poród przed terminem

Gdy mowa o wcześniejszym porodzie, zwykle wymieniane są takie czynniki jak choroba czy stres. Naukowcy odkryli jeszcze jeden powód, przez który poród może mieć miejsce przed planowanym terminem. Chodzi o upał. Wysoka temperatura powietrza może przyspieszyć poród. Do takiej sytuacji może dojść, gdy temperatura przekracza 32 stopnie i utrzymuje się przez co najmniej trzy dni. Naukowcy z Montrealu udowodnili, że wysoki wskaźnik temperatury, może zwiększyć ryzyko wcześniejszego porodu, nawet o 17 %. Tego typu zjawisko zaobserwowano u pań, które były w 37-38 tygodniu ciąży. W przypadku dłużej otrzymującego się upału, ryzyko wzrasta aż do 27 %. Nie oznacza to, że każda kobieta w ciąży, urodzi wcześniej dziecko, gdy tylko pojawią się upały. Organizm kobiety może różnie zareagować na warunki klimatyczne, dlatego podczas upalnych dni, najlepiej przebywać w cieniu, unikając nadmiernej ekspozycji na słońce.

Poród przyspieszony z powodu upału

Przyspieszony poród z powodu upału ma swoje naukowe wyjaśnienie. Bardzo wysokie temperatury powietrza zwiększają kurczliwość macicy. Ciało bardziej się wtedy poci, więc nasz organizm traci wodę. Wówczas może dojść do odwodnienia, które jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia matki oraz dziecka. Zmniejsza się dopływ krwi do macicy a zwiększa zaś, produkcja hormonów przysadki. Czynniki kumulują się i przyspieszają akcję porodową. Dlatego też, w czasie upałów możemy zaobserwować przyspieszony poród.

Kobieta w ciąży latem

pregnant-woman-1512962_960_720Lato jest piękną porą roku, ale w przypadku ciąży, może być bardzo uciążliwe dla przyszłej mamy. Gorące słońce może prowadzić do przegrzania ciała, udaru słonecznego czy poparzeń skóry. Kobieta ciężarna szybciej się męczy i bardziej poci. Panie, będące w ciąży latem, powinny pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej i małej ekspozycji na słońce. W godzinach największego promieniowania, czyli między 11. a 15, najlepiej zostać w domu. Należy pamiętać także o właściwym nawadnianiu organizmu, przez wypijanie dużej ilości wody. Nakrycie głowy oraz przewiewne ubrania zapewnią nam komfort i ochronę. Kobieta w ciąży musi mieć na względzie nie tylko zdrowie swoje, ale przede wszystkim dziecka, dlatego latem warto uważać, szczególnie jeśli pragniemy,by nasza ciąża obyła się bez żadnych komplikacji.

Katarzyna Antos