Cladosporium

Grzyby mogą powodować wiele chorób roślin i zwierząt (wówczas nazywa się je pasożytami), a dla innych żywicieli są saprofitami. Zwiększenie stężenia zarodników w powietrzu zaczyna wzrastać w maju, swoje maksimum osiąga w sierpniu, wrześniu i październiku, natomiast w listopadzie gwałtownie spada.

Cladosporium bywa zazwyczaj jednym z wielu alergizujących rodzajów grzybów pleśniowych. U osób cierpiących na AZS wywoływany przez ten typ grzybów objawy choroby ustępują w okresie zimowym, nawrót występuje wiosną, a nasilenie w okresie jesiennym.

Objawy

Cladosporium może wywoływać nieżyt nosa i atopowe zapalenie skóry. Jednak łączenie występowania AZS z Cladosporium jest jedynie hipotetyczne, albowiem nie zostało to do tej pory udowodnione.

Zapobieganie

Unikanie grzybów jest bardzo trudne, ponieważ rozwijają się one w różnych warunkach. Ważne jest dbanie o prawidłowy system wentylacji w domu, unikanie nadmiernej wilgoci, ograniczanie prac w ogrodzie (szczególnie przy grabieniu liści, rozrzucaniu kompostu).

Warto usunąć rośliny doniczkowych z sypialni oraz unikanie miejsc szczególnie dogodnych dla rozwoju grzybów: szklarnie, drewniane domki letniskowe, piwnice, sauny, łaźnie i pralnie.