atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry jest dokuczliwą chorobą dermatologiczną o podłożu alergicznym. Wymaga długotrwałego leczenia i szczególnej pielęgnacji skóry. Jakie zalecane testy stosuje się w diagnostyce AZS?

Atopowe zapalenie skóry

Przewlekłe problemy skórne, związane z atopowym zapaleniem skóry wynikają z nieprawidłowej odpowiedzi układu immunologicznego. Bardzo często trudno ustalić przyczynę choroby. Wiadomo, że niektóre czynniki znacząco wpływają na jej rozwój. Atopowe zapalenie skóry jest rozpoznawane już u niemowląt. W przypadku dzieci, choroba może minąć, jednak istnieje także ryzyko jej trwania przez całe życie pacjenta. AZS to duży problem państw wysoko rozwiniętych. Atopia może przeistoczyć się w poważną manifestację alergiczną czy astmę atopową, dlatego kluczową rolę odgrywa jej szybkie rozpoznanie i skuteczne leczenie. Zalecane testy pozwalają zbadać, czy mamy do czynienia z atopią, czy innym problemem skórnym.

Skórne testy punktowe

Na skórę przedramienia aplikuje się alergeny, a następnie nakłuwa się ją za pomocą lancetu. Umożliwia to przedostanie się substancji alergizującej do organizmu pacjenta. Skórne testy punktowe służą do wykrywania natychmiastowych reakcji alergicznych. Wyniki odczytuje się na skórze alergika. Im większy obrzęki stan zapalny skóry, tym większe prawdopodobieństwo alergii. Ten rodzaj testów polecany jest dla dzieci powyżej 5. roku życia i osób dorosłych. Stres może zaburzyć wyniki takiego testu.

Testy prick-by-prick

Testy prick-by-prick są podobne do punktowych testów skórnych. Lekarz może zlecić ich wykonanie przy ujemnych wynikach testów punktowych. Do badania wykorzystuje się alergeny natywne, a cała procedura wygląda tak sami, jak w przypadku powyższych testów skórnych. Prick-by-prick są istotne w rozpoznaniu atopowego zapalenia skóry, ale nie są zbyt dokładne, ponieważ powstała reakcja może być wynikiem działania chemicznych substancji.

Natychmiastowe ekspozycyjne testy pokarmowe

Testy pokarmowe są stosowane w diagnostyce atopowego zapalenia skóry, ponieważ to alergeny pokarmowe są częstą przyczyną tej uciążliwej choroby. Badanie polega na umieszczeniu na plecach komory z alergenami i obserwacji reakcji skórnych. Powstałe bąble mogą wskazywać alergię. Testy są bezbolesne, więc zaleca się ich wykonanie dzieciom z podejrzeniem AZS. Powinny być wykonane wraz z innymi testami, w celu potwierdzenia alergicznej choroby skórnej.

Atopowe testy płatkowe

Atopowe testy płatkowe wykonuje się by sprawdzić IgE – zależną opóźnioną reakcję kontaktową, czyli wyprysk. W testach wykorzystuje się alergeny atopowe powietrznopochodne lub pokarmowe. Wyniki testów tego rodzaju są odczytywane po kilkudziesięciu godzinach. Do typowych oznak atopii zaliczamy rumień, wyprysk, naciek zapalny czy pojedyncze grudki, które mogą pojawić się jako reakcja na badane alergeny.

Naskórkowe testy płatkowe

zalecane testyU chorych na atopowe zapalenie skóry często pojawia się alergia kontaktowa, dlatego zaleca się wykonanie naskórkowych testów płatkowych. Wystandaryzowana próba pozwala ocenić kontaktową reaktywność skóry, szczególnie na substancje chemiczne. Diagnostyka tego typu jest zalecana szczególnie u dzieci, u których bardzo często dochodzi do reakcji kontaktowych.

Katarzyna Antos