atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry nie powinno brzmieć jak wyrok. Fakty i mity na temat choroby pozwolą lepiej zrozumieć jej istotę. Weryfikacja informacji to podstawa , jeśli chcemy zagłębić wiedzę na temat problemu.

Atopowe zapalenie skóry

Atopia pojawia się u dzieci i osób dorosłych. Bardzo często jest wynikiem alergii. Atopowe zapalenie skóry odznacza się na skórze. Pojawia się pokrzywka, świąd czy rumień. Objawy są dokuczliwe a ich leczenie wymaga czasu oraz cierpliwości. Nie wszystkie informacje odnoszące się do choroby mogą okazać się prawdziwe. Ich weryfikacja pozwoli na lepsze zrozumienie specyfiki choroby.

Z alergii się wyrasta

Faktem jest, że alergia może pojawić się w wieku dziecięcym, jednak nie każde dziecko wyrasta z uczulenia. Owszem, atopowe zapalenie może ustąpić, zdarzają się takie przypadki, ale nie możemy generalizować tego zjawiska. Nawet kilkuletni okres remisji choroby nie oznacza od razu jej końca. Atopicy powinni więc mieć się na baczności i dbać o skórę bez względu na przebieg choroby.

Atopią można się zarazić

Nie można zarazić się atopią. To mit. Bez względu na stan skóry osoby chorej na atopowe zapalenie skóry, nie ma możliwości zarażenia się chorobą. Atopia to nie ospa wietrzna. Przy atopii wręcz zaleca się utrzymywanie kontaktu z rówieśnikami, co ma na celu nabywanie predyspozycji społecznych, w tym tolerancji.

Atopowe zapalenie powoduje brud

Wręcz przeciwnie. To zbyt higieniczne środowisko i brak kontaktu z mikroorganizmami przyczynia się do rozwoju choroby. Sterylnie czyste warunki nie są więc tak doskonałe, jak mogłoby się wydawać.

Rumień i grudki na policzkach to na pewno atopowe zapalenie skóry

fakty i mityOwszem, rumień i grudki na policzkach dziecka mogą świadczyć o atopowym zapaleniu skóry. Ale równie dobrze mogą oznaczać także przegrzanie, łojotokowe zapalenie skóry czy podrażnienie ubraniem. Objawy to nie wszystko, dlatego przy podejrzeniu choroby wykonuje się badania i przeprowadza wywiad lekarski.

Katarzyna Antos