alergia a szczepionki

Wielu rodziców wciąż ma wątpliwości, czy szczepienie dziecka z alergią jest bezpieczne. Opinie ekspertów są jednak zgodne – dzieci z chorobami alergicznymi, bez względu na liczbę alergenów, na które są uczulone, powinny być szczepione według obowiązującego Programu Szczepień Ochronnych.

Szczepienia uznawane są powszechnie za niekwestionowany sukces światowej medycyny, a współczesna wakcynologia (nauka o szczepieniach) jest szybko rozwijającą się dziedziną wiedzy, której postęp jest wynikiem osiągnięć naukowych, doświadczeń specjalności klinicznych, epidemiologii, inżynierii genetycznej, biotechnologii i wielu innych. I choć na podstawie wielu rzeczywistych sukcesów i badań, autorytety z tej dziedziny od lat podkreślają, że alergia u dziecka nie stanowi przeciwwskazania do szczepienia, to wielu rodziców – często podpierając się niesprawdzonymi źródłami wiedzy, pochodzącymi z Internetu – wciąż w to powątpiewa. Te niezweryfikowane informacje w sieci prostuje i wyjaśnia strona zaszczepsiewiedza.pl, wskazując rzetelne i wiarygodne źródła wiedzy dotyczące szczepień.

Żeby zapewnić dziecku z alergią skuteczną ochronę przed chorobami zakaźnymi, należy przede wszystkim korzystać ze szczepień. Dlaczego? Ponieważ przebieg choroby u alergików i związane z nią ostre powikłania mogą być dużo bardziej niebezpieczne, niż ewentualne reakcje uczuleniowe po podaniu szczepionki.

– Zgodnie z opinią wielu ekspertów, dzieci z chorobami alergicznymi, bez względu na ilość alergenów, na które są uczulone, powinny być szczepione zgodnie z obowiązującym Program Szczepień Ochronnych – mówi dr n. med. Iwona Paradowska-Stankiewicz, Krajowy Konsultant ds. Epidemiologii. – Stwierdzenie objawów alergii u osób spokrewnionych oraz objawy kliniczne alergii nie są przeciwwskazaniem do wykonania szczepienia. Szczepionki, do których produkcji używa się wirusów namnażanych na fibroblastach, zawierają nieznaczną ilość białka jaja kurzego i można je stosować u osób ze stwierdzoną alergią na to białko. Natomiast szczepionki przygotowane z wirusów namnażanych na zarodkach jaj kurzych zawierają owoalbuminę, dlatego ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej po ich podaniu jest znacznie większe. Trzeba też podkreślić, że w przypadku niektórych dzieci z choroba alergiczną można podać szczepionkę jedynie w warunkach szpitalnych.

Choć ukłucie przy podaniu szczepionki dziecku często bywa dla niego nieprzyjemne, to samo szczepienie pełni ona niezwykle ważną rolę ochronną przed chorobami zakaźnymi. Na czym polega działanie szczepionki? To preparat zawierający antygen stymulujący układ odpornościowy organizmu do rozpoznawania go jako obcy, niszczenia i utworzenia pamięci poszczepiennej. Dzięki temu wzmocniony zostaje naturalny system obrony organizmu przed chorobami. W skład szczepionki wchodzą osłabione lub martwe bakterie albo wirusy, ale także konserwanty, które mogą wywoływać różnego rodzaju reakcje uboczne. Dlatego walka z zarazkami, to nie jedyna reakcja, jaka może pojawić się w organizmie po podaniu szczepionki. U dzieci z chorobami alergicznymi, podobnie jak
u dzieci zdrowych, istnieje możliwość wystąpienia po szczepieniach różnych niepożądanych odczynów poszczepiennych. Może to być rumień, opuchlizna czy swędząca wysypka itp. Jednak reakcje alergiczne po szczepionkach występują bardzo rzadko.

– Kwalifikacja niepożądanego odczynu poszczepiennego dokonywana jest przez lekarza i weryfikowana przez specjalistów w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego- Państwowym Zakładzie Higieny. W związku z tym, jeśli rodzic ma jakiekolwiek wątpliwości związane ze stanem zdrowia swojego zaszczepionego dziecka, powinien niezwłocznie poinformować lekarza. Lekarz zdecyduje co dalej należy zrobić – dodaje dr Paradowska-Stankiewicz.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepienia jest wystąpienie u dziecka ostrej reakcji anafilaktycznej po poprzednim szczepieniu. Nie należy szczepić dzieci także w okresie zaostrzenia choroby alergicznej i w okresie nasilonego stężenia alergenów w powietrzu (np. intensywnego pylenia traw, drzew, chwastów). Nie zaleca się także realizacji szczepień ochronnych w jednym czasie z podawaniem preparatów odczulających, ze względu na ewentualne trudności w ocenie niepożądanych odczynów poszczepiennych.