Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Zdrowy sen dziecka

zdrowy sen dziecka

Sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka. W jego trakcie, komórki mają czas na wzrost i regenerację. Zalecenia snu są zależne od wieku malucha. Ile czasu powinien trwać zdrowy sen dziecka?

Zdrowy sen

Podczas snu pozostajemy w stanie bezruchu. Wtedy następuje zniesienie świadomości. Możemy poczuć się jak oderwani od rzeczywistości. Błogi stan pozwala na wypoczynek i relaks, dlatego sen jest częścią dobowego cyklu każdego człowieka. Śpimy, by móc obudzić się z energią i zacząć nowy dzień oraz podejmować różne wyzwania. Sen jest potrzebny dzieciom i dorosłym, z tym, że maluchy potrzebują go znacznie więcej, ponieważ rosną a ich organizmy się kształtują. Zdrowy sen to podstawowy element ludzkiej egzystencji, ale ile tak naprawdę powinno spać nasze dziecko?

Sen dziecka

Istnieją normy, które określają ilość snu, niezbędną dla prawidłowego rozwoju dzieci w różnych przedziałach wiekowych. Dzięki nim, rodzice mają obraz, czy ich pociechy mają zapewnioną odpowiednią dawkę snu. Zalecenia poparte badaniami mają pomóc rodzicom. Amerykańscy lekarze określili ilość snu i jego związek ze zdrowiem. Według specjalistów, dzieci od 4 do 12 miesięcy, powinny sypiać do 16 godzin dziennie, oczywiście z regularnymi przerwami. Dla maluchów do 2 lat, ilość przespanych godzin wynosi 14. Dzieci od 3 do 5 lat powinny spać do 13 godzin dziennie, a te nieco starsze, do lat 12, od 9 do 12 godzin. Nastolatki do 18 roku życia – 8-10 godzin snu. Rzecz jasna, to tylko pewne zalecenia, co nie oznacza, że nasz maluch będzie przesypiał równe 16 czy 14 godzin. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji organizmu dziecka.

Po co dziecku tyle godzin snu?

sen dzieckaOdpowiednia ilość snu uspokaja i wycisza organizm. Wtedy ma on czas na regenerację. Pozwala na kontrolowanie emocji i lepszą pracę pamięci. Jego brak, lub zbyt mała ilość prowadzi do rozdrażnienia, zaburzeń emocjonalnych i rozwoju wielu chorób. Dziecko może być niespokojne, płaczące i marudne. Sen jest gwarancją zdrowia nie tylko fizycznego, ale przede wszystkim psychicznego. Dodatkowo organizm dziecka jeszcze się rozwija, więc tym bardziej potrzebuje snu, stąd większa ilość godzin na tego typu odpoczynek. W okresie dorastania to zapotrzebowanie także jest dość duże, dlatego osoby dorosłe, nie potrzebują już tyle czasu na sen, co nastoletnie dziecko.

Wyspane dziecko, to szczęśliwe i zdrowe dziecko. Nie możemy więc zapominać o tym, by nasz maluszek spał nie tylko w nocy, ale także w ciągu dnia. Regularne drzemki zapewnią mu prawidłowy rozwój i wzrost, dlatego dbajmy o warunki, w których maluch będzie mógł spokojnie zasnąć.

Katarzyna Antos

0 1