Alergia u dzieci POKÓJ I ZABAWKI

Zabezpieczanie sypialni małego alergika

Zabezpieczanie sypialni małego alergika

Dlaczego? W materacu mieszczą się miliony roztoczy, które utrudniają maluchowi życie.

Roztocza rozmnażają się od kwietnia do maja oraz od września do października i to właśnie wtedy najbardziej dokuczają alergikom. Jak więc chronić sypialnię? Poniżej znajdziecie kilka porad w tym zakresie.

Spokojny sen

Roztocza zazwyczaj najbardziej przeszkadzają w nocy i utrudniają sen. Sprzyja temu tworzący się pod kołdrą mikroklimat. Dlatego też regularnie trzeba odkurzać materac, a poduszki i kołdry czyścić, prać i wietrzyć. Dobrze jest też pościel wywieszać na dworze, kiedy jest silny mróz bądź ostre słońce – wtedy roztocza giną. Dobrze jest też kupić odpowiednia kołdrę i poduszkę – w sklepach znajdziemy bogatą ofertę dla alergików. Najlepsza jest ta wypełniona poliestrowo-silikonowym granulatem, gdyż nie uczula, a sama pościel jest bezpieczna, lekka i przewiewna, a także – co najważniejsze – można ją często prać w pralce.

Zabezpieczanie sypialni małego alergika

Materac, na którym śpi mały alergik, najlepiej, aby był lateksowy bądź piankowy. Co jakiś czas zdejmujemy z niego pokrowiec i pierzemy w temperaturze 90oC. Stelaż łóżka powinien być łatwy do czyszczenia.

Najlepsza dla alergika bielizna pościelowa to taka, która może być prana w wysokich temperaturach (sprawdza się więc np. ta z czystej bawełny). Bielizna powinna być regularnie zmieniana co kilka dni.

Zabawki w sypialni

Dzieci uwielbiają zabawki, szczególnie pluszami. Te ostatnie mogą być jednak niezbyt bezpieczne dla małego alergika. Najlepsze byłyby takie, które można łatwo wyczyścić, wymyć bądź wyprać. Jeśli jednak maluch nie chce zrezygnować z pluszowego ulubieńca, a nie możemy go wyprać, to co jakiś czas włóżmy zabawkę do zamrażalnika na jakieś dwie doby. W tej temperaturze roztocza zginą, a zabawka będzie bezpieczna.

Czyszczenie

Do prania i czyszczenia najlepiej jest używać specjalnych środków dla alergików. Niektórych może jednak odstraszyć ich cena. W takiej sytuacji warto wypróbować babcine sposoby i skorzystać z mocy działania zwykłej sody oczyszczonej. Sodę należy rozsypać na dywanie, obiciach mebli itp., a po upływie 30 minut należy dokładnie zebrać ja odkurzaczem.

Wystrój sypialni

Aby mały alergik mógł spokojnie i zdrowo spać, to jego sypialnia musi być czysta. Najlepiej jest więc pozbyć się zbędnych rzeczy typu dywany, dywanowe wykładziny, chodniczki, grube zasłony, żaluzje, tapety, zbędne zabawki, książki, liczne obrazki czy zawieszki. Najlepiej sprawdza się więc drewniana, polakierowana podłoga, żaluzje międzyokienne, farba hamująca rozwijanie się pleśni.

Aby pokój dziecka był bezpieczny, należy zastosować kilka żelaznych zasad. Od tego, jak będziemy dbać o czystość, zależy zdrowie i samopoczucie małego alergika. Moim zdanie, warto się postarać i wykonać trochę pracy, aby dziecko miało szczęśliwe dzieciństwo. Na pojawienie się choroby nie mamy wpływu, mamy jednak wpływ na jej przebieg.

Sabina Sosnowska