Stres a zmęczenie
Zdjęcie autorstwa Liza Summer z Pexels

Dokucza ci zmęczenie? To może być kwestia nadmiaru obowiązków w pracy, zmiany pogody lub stresu. Tak, ten ostatni również negatywnie oddziałuje na nasze samopoczucie. Odbiera nam pozytywną energię i czyni bezsilnymi. Stres a zmęczenie – jak wygląda ta relacja?

Spis treści:

  1. Stres jako strategia przetrwania
  2. Stresująca praca a hormony stresu
  3. Stres a zmęczenie
  4. Stresujące spotkanie z klientem – dlaczego jesteś po nim senna?
  5. Silne zmęczenie po stresującym wydarzeniu – jak sobie z nim poradzić?

Stres jako strategia przetrwania

Stres, z punktu widzenia ewolucji, ma istotną rolę do odegrania w naszym życiu. Kiedyś, gdy żyliśmy bliżej natury, często byliśmy narażeni na niebezpieczeństwo. Atak dzikiego zwierzęcia, walki międzyplemienne – wszystko to zmniejszało nasze szanse na przetrwanie. Ten, kto w porę dostrzegł zagrożenie i odpowiednio na nie zareagował, mógł przeżyć i przekazać swoje geny dalej. Stres to stan, w którym pod wpływem zagrożenia nasze nadnercza wydzielają hormony stresu, do których zaliczamy kortyzol, adrenalinę i noradrenalinę. To właśnie one sprawiają, że nagle nie odczuwamy bólu nogi i możemy biec przed siebie, unikając potencjalnego zagrożenia.

Stresująca praca a hormony stresu

Niestety, stres stał się naszą codziennością. Choć dziś rzadko mamy do czynienia z realnym zagrożeniem życia, to wciąż towarzyszą nam dawne mechanizmy obronne, które odziedziczyliśmy po swoich przodkach. To właśnie one sprawiają, że przed trudną rozmową nasz organizm zalewają hormony stresu. Teoretycznie mają one za zadanie zmobilizować nas do walki lub ucieczki. W praktyce jednak rozregulowują działanie całego organizmu.

Stres a zmęczenie

Krótkotrwały stres nie jest tak groźny jak permanentny. Jednak nawet po nim organizm potrzebuje trochę czasu, aby powrócić do homeostazy, czyli stanu równowagi. Hormony stresu, czyli kortyzol, adrenalina i noradrenalina muszą opaść. Niestety, gdy tak się dzieje, pojawia się zmęczenie. Wynika to z faktu, iż wcześniej działaliśmy na zwiększonych obrotach pod wpływem adrenaliny. W ten sposób zaciągnęliśmy swego rodzaju dług. Teraz nadeszła pora, aby go spłacić. Organizm musi się zregenerować i odpocząć.

Stresujące spotkanie z klientem – dlaczego jesteś po nim senna?

Pamiętasz, jak stresowałaś się porannym spotkaniem z ważnym klientem? Już dzień wcześniej twój umysł działał na zwiększonych obrotach, wymyślając różne rozwiązania, ot tak, na wszelki wypadek. Potem kiepsko spałaś, po przebudzeniu miałaś jednak niezwykle jasny umysł, ponieważ działała adrenalina. Spotkanie przebiegło pomyślnie, zakończyło się sukcesem. Ty wróciłaś do biura i zamiast cieszyć się ze swojego osiągnięcia, poczułaś się senna i zmęczona. Na niczym nie mogłaś się skupić, z trudem wykonywałaś swoje obowiązki, a po powrocie do domu usiadłaś na kanapie i nie mogłaś z niej wstać. Bardzo szybko też zasnęłaś.  Stres a zmęczenie to bardzo specyficzna relacja. Początkowo stres napędza cię do działania, ponieważ wydzielają się hormony takie jak kortyzol, adrenalina i noradrenalina. Gdy problem zostanie rozwiązany, ich stężenie zaczyna spadać. Po pewnym czasie dopada cię zmęczenie. Masz wrażenie, że każda, nawet najprostsza czynność, przekracza twoje możliwości.

Stresujące spotkanie z klientem

Zdjęcie autorstwa Julia Larson z Pexels

Silne zmęczenie po stresującym wydarzeniu – jak sobie z nim poradzić?

Jeśli wiesz, że czeka cię stresujące spotkanie z klientem, bądź dla siebie wyrozumiała. Nie miej sobie za złe, że po nim czujesz się zmęczona i pracujesz mniej wydajnie. Nie planuj też na ten dzień żadnych poważnych aktywności. To nie jest  dobra pora na zakupy materiałów budowlanych, wybór nowego laptopa czy wypad na koncert.  Daj sobie przestrzeń na odpoczynek. Nie musisz pucować mieszkania na błysk. Sprzątanie zawsze można przesunąć w czasie. Teraz jest pora dla ciebie, abyś zajęła się swoimi sprawami i zregenerowała siły.