JAD OWADÓW I ŻMIJ Rodzaje alergii i Uczulenia

Reakcje po ukąszeniach meszek

Reakcje po ukąszeniach meszek

Samica meszki może złożyć aż 500 jaj na roślinach wodnych, które zimują w wodzie w stadium poczwarki, a w kwietniu i maju wypływają na powierzchnię i jako osobniki dorosłe zaczynają się rozmnażać, atakując w tym czasie nas i nasze zwierzęta.

Nie są aktywne nocą, a jedynie zapłodnione samice odżywiają się krwią, niezbędną im do produkcji jaj i prawidłowego rozwoju jak największej liczby potomstwa.

Jak wiemy meszki przemieszczają się w licznej grupie (tworząc tzw. słupy), atakują nasze nozdrza, uszy, usta, skórę, przekłuwając nawet tę grubszą.
W trakcie ukąszenia wpuszczają do rany enzymy powodujące alergiczne i toksyczne reakcje.

Problemy alergika

W miejscu, gdzie nastąpiło ukąszenie odczuwamy nie tylko ból, ale pojawia się obrzęk i wybroczyny, a przy rozległym ukąszeniu mamy problemy z samopoczuciem, gorączką i rozbiciem czy nawet problemy z powiększonymi węzłami chłonnymi.

U alergików obrzęki są rozległe i długotrwałe.

Jak reagować po ukąszeniach meszek

Reakcje po ukąszeniach meszekWarto przyjąć wapno (np. takie dla alergików – z kwercetyną), a obrzęki złagodzić zimnym okładem lub kompresem z sody. przy gwałtowniejszej reakcji nie obędzie się bez maści lub kremu glikokortykosteroidowego czy nawet doustnie – sterydów czy leków przeciwhistaminowych.

Glikokortykosteroidy działają różnie, im słabiej tym jest mniejsza możliwość wystąpienia skutków ubocznych. Najsilniejsze to Dermovate czy Clobederm, silnie działają też Elocom, Elosone, Betnovate, średnią siłę działania ma Polcortolon, a słabo działają Laticort, Locoid czy Hydrocortisonum.

Atak na psa

Jeśli meszki zaatakowały podczas spaceru naszego pupila to pamiętajmy, że taki zmasowany atak prowadzi niejednokrotnie do ogólnej reakcji toksycznej, a nawet śmierci psa. Są dostępne specyfiki odstraszające owady dostępne w sklepach dla zwierząt

Sami powinniśmy dodatkowo pamiętać, by na spacery wybrać teren o niższym poziomie wilgotności, nie porośnięty bujną roślinnością i w okresie największego wylęgu ograniczyć czas spędzany na zewnątrz, a w apteczce podręcznej mieć zawsze przygotowane dla siebie leki przeciwalergiczne.

Metody na meszki

Poza specyfikami aptecznymi w aerozolu do stosowania na skórę przed wyjściem na zewnątrz możemy stosować specyfiki własnej produkcji, bezpieczne dla wszystkich tych, które nie tolerują środków chemicznych.

Można je wlać do kominków aromaterapeutycznych, rozpuścić w innych olejkach i smarować nimi skórę.

  • olejek bazyliowy – niezbyt trwały, trzeba stosować co 3-4 godziny
  • olejek eterycznyolejek citronellowy – z rośliny oleistej o zapachu cytryny, który dość skutecznie odstrasza owady, w tym meszki, działa też łagodząco po ukąszeniu, ale trzeba go stosować co 15 minut
  • olejek miętowy – z mięty pieprzowej, który trzeba stosować co 2-3 godziny, który też po ukąszeniu zmniejsza świąd i ochładza bolącą skórę
  • olejek cynamonowy, waniliowy i eukaliptusowy
  • spray z eukaliptusem cytrynowym zawierający odstraszający komary i meszki citrodiol.