MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Pyłek pszenicy


Problem terapii alternatywnych w astmie

Alergia powoli staje się chorobą cywilizacyjną. Cierpi dziś na nią znaczna część populacji.
Nie do końca wiadomo, czym to jest spowodowane. Są teorie, które mówią, że winne jest temu zanieczyszczenie środowiska i są teorie zupełnie przeciwne. Wówczas za powstanie alergii obwinia się zbyt sterylne warunki, w jakich przebywamy.

Uciążliwy pyłek pszenicy

Alergia na pyłki jest sezonowa, ale za to bardzo dokuczliwa. Towarzyszy jej katar, zapalenie spojówek, zmęczenie i ból głowy. Chory może być uczulony na pyłek jednej lub kilku roślin.
Do najbardziej uczulających należą pyłki traw i zbóż, a wśród nich pszenica.

Ads code goes here

Pszenica pyli długo – od maja do sierpnia. Jej pyłek jest lekki i bardzo lotny. Na dodatek jest ona najpopularniejszym i najczęściej uprawianym zbożem, właściwie na całym świecie. Wszędzie tam, gdzie panuje umiarkowany klimat. Trudno przed nią uciec.

Uprawia się kilkadziesiąt odmian tego zboża

W Polsce są to:

 • pszenica orkisz,
 • polska,
 • płaskurka,
 • zwyczajna,
 • samopsza,
 • szorstka.

Pyłek pszenicyPonieważ w okresie pylenia pyłek pszenicy jest właściwie wszechobecny, najrozsądniej chyba byłoby odczulić swój organizm.
Można też ewentualnie, jeśli tylko mamy taką możliwość, wyjechać na czas pylenia nad morze lub wysoko w góry, gdzie stężenie pyłku jest mniejsze.

Objawy uczulenia

Te mogą być różnorakie. Od najczęstszych, możnaby powiedzieć niewinnych, wymienionych już wcześniej, po bardzo poważne. Astma oskrzelowa, spastyczne zapalenie oskrzeli, może wystąpić obrzęk Quinkiego.

Nie ma więc żartów i najlepiej w razie jakichkolwiek podejrzeń natychmiast udać się do specjalisty alergologa.

2komentarze
 1. Aneta Wytwer

  4 lipca 2014 at 21:21

  Mam pytanie w ktorym momenci wzrostu zaczyna pylic? naierw sa kielki pozniej pojawia sie taka typowa trawa. Czy taka trawa miedzy 10-16 cm juz pyli? bede wdzieczna za odp, to bardzo wazna informacja dla. mnie

  Reply
 2. MojeAlergie.pl

  9 lipca 2014 at 06:44

  Wysokość trawy nie jest najważniejsza. Ta często różni się wysokością w zależności od warunków, w jakich rośnie. Uboga gleba, niedobór wody sprawiają, że osiąga mniejsze rozmiary. Trawy zaczynają pylić w kwietniu. Warto regularnie śledzić komunikaty, które pojawiają się w prognozie pogody. Wiele stacji prezentuje informacje dla alergików dotyczące pylenia poszczególnych roślin w różnych rejonach Polski.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij