Psychologia Instagramu
Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Psychologia Instagramu to temat, któremu niewątpliwie warto poświęcić więcej uwagi. Czy tego chcemy, czy nie, media społecznościowe stają się elementem naszego życia. Korzystają z niego zarówno osoby młode, jak i starsze. Co warto wiedzieć o psychologii Instagramu?

Spis treści:

  1. Psycholog na Instagramie
  2. Uzależnienie od Instagramu
  3. Psychologia Instagramu. Wspólne zdjęcia z partnerem
  4. Instagram wzmacnia poczucie wartości u osób nieśmiałych
  5. Nierealne piękno na Instagramie a depresja
  6. Dlaczego warto poznać Instagram?
  7. Czystki na Instagramie. Wyrzucaj profile, które cię demotywują
  8. Przerwa od Instagramu

Psycholog na Instagramie

Psycholog na Instagramie dziś nikogo już nie dziwi. Ba, tego typu konta mają często sporą grupę followersów. Ludzie chętnie śledzą wartościowe treści zamieszczane przez specjalistów. Te poszerzają ich horyzonty i pozwalają dostrzec źródło problemów, z którymi borykamy się na co dzień. Jakby tego było mało, psycholog na Instagramie często odsłania fragment własnego życia, oczywiście, starannie przemyślany. W ten sposób pokazuje swoją osobowość. Pozwala to dotrzeć do niego klientom, którzy potrzebują właśnie kogoś takiego jak on. W tym miejscu warto podkreślić, iż nie każdy psycholog pomoże każdemu. Aby się przed nim otworzyć, trzeba poczuć to specyficzne uczucie zaufania i zrozumienia.

Uzależnienie od Instagramu

Instagram, podobnie jak inne media społecznościowe, może uzależniać i dezorganizować nasze życie. Gdy przybywa nam followersów, czujemy się zachęceni do tworzenia wartościowego contentu i regularnych publikacji. Na tworzenie pięknych zdjęć czy nagrywanie ciekawych filmików poświęcamy coraz więcej czasu, przez co brakuje nam go na inne rzeczy. Z kolei odbiorcy Instagramu, gdy widzą, że dzieje się tam tyle ciekawych rzeczy, z kanałów popularnych influencerów płynie garść inspiracji, spędzają na nim coraz więcej czasu.

Psychologia Instagramu. Wspólne zdjęcia z partnerem

Wspólne zdjęcia z partnerem to tematyka, nad którą warto się chwilę zastanowić. Publikując tego typu content, musimy liczyć się z tym, że pewnego dnia będziemy zmuszone go usunąć. Życie pisze różne, nierzadko zaskakujące scenariusze. To, co miało wiecznie trwać, nagle się kończy, a my musimy sobie jakoś z tym poradzić. Aby złagodzić ból, usuwamy wszystko, co kojarzy nam się z byłym partnerem, w tym wspólne zdjęcia na Instagramie. Niestety, gdy nasi użytkownicy to zauważą, mogą pojawić się niewygodne pytania, na które wcale nie chcemy odpowiadać.

Instagram wzmacnia poczucie wartości u osób nieśmiałych

Instagram to jednak nie samo zło. Dla wielu osób stanowi źródło zarobku. Ponadto nie brakuje osób, które tworzą naprawdę ciekawy content i oferują go za darmo. Opłatą, jaką ponosi czytelnik, jest też oglądanie wpisów sponsorowanych, które pojawiają się od czasu do czasu. Instagram sprzyja też odkrywaniu talentów i sprawdza się w przypadku introwertyków oraz osób nieśmiałych. Takim ludziom ciężko jest się otworzyć, ale gdy ich konto cieszy się coraz większa popularnością i zbiera pozytywne komentarze, poczucie wartości takich osób wzrasta.

Nierealne piękno na Instagramie a depresja

Nierealne piękno na Instagramie to dziś często spotykany problem. Bardzo często generuje on depresję. Niby mamy świadomość, że niektóre dziewczyny wyglądają tak idealnie, ponieważ korzystają z zabiegów medycyny estetycznej, zdjęcia poddają obróbce w Photoshopie lub stosują filtry upiększające, które korygują ich rysy twarzy, ale wciąż się z nimi porównujemy. Oczywiście, wypadamy na ogół negatywnie. Nierealne piękno na Instagramie sprawia, że popadamy w depresję, zapominając o tym, że znana influencerka na żywo może wyglądać gorzej od nas, ponieważ jest tylko fotogeniczna, ale nie piękna.

Dlaczego warto poznać Instagram?

Rodzice powinni lepiej poznać influencerów, których oglądają ich dzieci oraz media społecznościowe, z których tak chętnie korzystają. To ważne, inaczej stracimy kontakt z naszymi pociechami, przestaniemy rozumieć ich zainteresowania. Nie będziemy też w stanie zareagować, gdy dzieci zaczną oglądać szkodliwe treści, w tym patoinfluencerów, którzy są znani z organizacji nielegalnych wyścigów na ulicach polskich miast.

Czystki na Instagramie. Wyrzucaj profile, które cię demotywują

Czystki na Instagramie czasem są niezbędne, porządki muszą też objąć naszą wirtualną rzeczywistość.  Czasem influencerki, które niegdyś dostarczały nam wartościowy content, zmieniają profil działalności. Zamiast opowiadać o książkach czy trikach modowych, zaczynają zanadto epatować seksualnością, aby zwiększyć swoje zasięgi. Nam to nie odpowiada, na dodatek działa demotywująco, gdy porównujemy ich idealną figurę ze swoją. Jeśli coś pogarsza twój nastrój, unikaj tego, ale usuwając profil z obserwacji, zadaj sobie pytanie, dlaczego to konto psuje ci humor. To pomoże ci zdobyć cenną wiedzę o samej sobie.

Przerwa od Instagramu

Instagram może uzależniać i sprawiać, że stanowczo za mało czasu poświęcamy realnemu życiu, w tym swoim krewnym i przyjaciołom. Warto to mieć na uwadze i czasem robić sobie przerwę od Instagramu. Ta dobroczynnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Podczas wakacji wcale nie musisz zaglądać na tę aplikację, podobnie jak w trakcie spotkań z przyjaciółmi.