katar alergiczny

Katar alergiczny to bardzo uciążliwa dolegliwość, która osobom uczulonym szczególnie daje się we znaki w okresie wiosenno-letnim. Wiosna i lato to właśnie czas pylenia krzewów, drzew, traw i zbóż, które znane są z silnych właściwości alergizujących. W tym okresie wiele osób nie rozstaje się z chusteczkami do nosa, co znacznie utrudnia czerpanie przyjemności z wakacyjnego wypoczynku na łonie natury. Na szczęście na takie dolegliwości istnieją sposoby – skuteczne i bezpieczne płukanie jam nosa.

Skąd się bierze katar alergiczny?

U osób uczulonych kontakt z alergenem (np. pyłkami traw), prowadzi do uruchomienia kaskady reakcji mających za zadanie wyeliminowanie „obcego”. Układ immunologiczny alergika jest bardzo wrażliwy i często niewłaściwie diagnozuje ryzyko, stąd reakcja obronna na czynnik, który faktycznie nie stanowi zagrożenia dla organizmu. Po wniknięciu alergenu do górnych dróg oddechowych, uruchomione zostają mechanizmy obronne, na skutek czego dochodzi do obrzęku śluzówki nosa i wydzielania wodnistej mazi,  którą określa się mianem kataru alergicznego.  Wraz z ową wydzieliną organizm pragnie pozbyć się „obcego”. W praktyce alergen nie stanowi żadnego zagrożenia, ale katar alergiczny, stanowiący odpowiedź na jego wniknięcie, znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Jak więc pozbyć się dyskomfortu?

Płukanie jam nosa w katarze alergicznym

Alergikom zmagającym się z uczuleniem na pyłki z pomocą przychodzą irygacje nosa z wykorzystaniem roztworu soli. Płukania nosa nie powinno się  przeprowadzać z wykorzystaniem soli kuchennej, ze względu na zawartość jodu oraz substancji przeciwzbrylających. W płukaniu jam nosa bardzo ważne są proporcje soli i uzyskanie właściwego stężenia roztworu. Doskonałym rozwiązaniem jest użycie zestawu do płukania nosa i zatok Zatoxin® rinse. W każdym opakowaniu znajdziemy butelkę do irygacji, saszetki z proszkiem niezbędne do przygotowania odpowiedniego roztworu oraz instrukcję obsługi.

Jakie substancje aktywne zawiera zestaw do irygacji nosa i zatok Zatoxin® rinse?

Wśród substancji czynnych wchodzących w skład proszku do płukania nosa i zatok znajdują się chlorek sodu i dwuwęglan sodu. Pierwszy z nich, chlorek sodu, wykazuje działanie antyseptyczne, czyli przyczynia się do wyeliminowania mikroorganizmów potencjalnie chorobotwórczych, które mogą sprawić, iż katar alergiczny przerodzi się w infekcję. Ponadto chlorek sodu przyczynia się do redukcji objawów stanu zapalnego jednocześnie stymulując oczyszczanie śluzówki z zalegającej wydzieliny.  Z kolei dwuwęglan sodu zapewnia odpowiednie, lekko zasadowe pH, które przyczynia się do poprawy klirensu (czyli procesu oczyszczania) śluzówki. Jednocześnie sól ta rozrzedza gęstą wydzielinę, co przekłada się na szybsze usuwanie zanieczyszczeń z jam nosowych i zatok.

Dlaczego warto pamiętać o regularnej irygacji nosa? zatoxin rinse

Regularnie stosowanie zestawu do irygacji Zatoxin® rinse przyczynia się do oczyszczenia i  udrożnienia nosa i zatok. Z jego pomocą usuwana jest zalegająca wydzielina zawierająca drobnoustroje drażniące lub potencjalnie chorobotwórcze. Roztwór soli usprawnia też naturalny proces samooczyszczania błony śluzowej. Dzięki odpowiedniemu doborowi substancji aktywnych Zatoxin® rinse działa antyseptycznie – zmniejsza ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych, które często stanowią jedno z powikłań przy katarze alergicznym. Jednocześnie naturalne sole nawilżają suchą i podrażnioną błonę śluzową. Wykazano, że płukanie nosa w łagodny sposób usuwa substancje obce – alergeny, patogeny i zanieczyszczenia. Zatoxin® rinse pozwala na płukanie nosa w łatwy i kontrolowany sposób. Dzięki dwóm rodzajom aplikatora proces płukania jest komfortowy zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Z myślą o najmłodszych stworzono specjalną końcówkę, której użycie zapewnia płukanie pod mniejszym ciśnieniem. Z kolei unikalna konstrukcja irygatora Zatoxin® rinse pozwala na płukanie nosa i zatok w bezpieczny sposób zarówno u dzieci jak i osób dorosłych. Aby przeprowadzić płukanie wystarczy wcisnąć przycisk, który znajduje się w dnie irygatora. W ten sposób uzyskamy ciśnienie odpowiednie do wypłukania jam nosa i zatok. Taka metoda płukania chroni przed wtłoczeniem do nosa i zatok roztworu pod zbyt wysokim ciśnieniem, co często skutkuje zalaniem ucha wewnętrznego.

O tym jak łatwo wypłukać nos i zatoki, łatwo przekonać się oglądając film instruktażowy

Kiedy stosować roztwór izotoniczny, a kiedy hipertoniczny?

Zestaw do irygacji Zatoxin® rinse pozwala przygotować dwa rodzaje roztworów. Roztwór izotoniczny stosuje się:

  • w nieżytach nosa różnego pochodzenia (do których zaliczamy katary alergiczne),
  • u osób dotkniętych zapaleniem zatok przynosowych,
  • przed i po zabiegach chirurgicznych nosa ,
  • w celu zachowania higieny nosa i zatok.

Natomiast roztwór hipertoniczny sprawdzi się w przypadku silnych objawów infekcyjnych ze strony zatok i jam nosowych oraz w sytuacji uciążliwego uczucia zatkanego nosa.

Więcej informacji nt. zestawu do irygacji Zatoxin® rinse znajdziesz na stronie internetowej https://zatoxin.pl

Tekst partnera