ALERGIE SEZONOWE - PYŁKI Gorący temat! Rodzaje alergii i Uczulenia

Płukanie jam nosa w katarze alergicznym

katar alergiczny

Katar alergiczny to bardzo uciążliwa dolegliwość, która osobom uczulonym szczególnie daje się we znaki w okresie wiosenno-letnim. Wiosna i lato to właśnie czas pylenia krzewów, drzew, traw i zbóż, które znane są z silnych właściwości alergizujących. W tym okresie wiele osób nie rozstaje się z chusteczkami do nosa, co znacznie utrudnia czerpanie przyjemności z wakacyjnego wypoczynku na łonie natury. Na szczęście na takie dolegliwości istnieją sposoby – skuteczne i bezpieczne płukanie jam nosa.

Skąd się bierze katar alergiczny?

U osób uczulonych kontakt z alergenem (np. pyłkami traw), prowadzi do uruchomienia kaskady reakcji mających za zadanie wyeliminowanie „obcego”. Układ immunologiczny alergika jest bardzo wrażliwy i często niewłaściwie diagnozuje ryzyko, stąd reakcja obronna na czynnik, który faktycznie nie stanowi zagrożenia dla organizmu. Po wniknięciu alergenu do górnych dróg oddechowych, uruchomione zostają mechanizmy obronne, na skutek czego dochodzi do obrzęku śluzówki nosa i wydzielania wodnistej mazi,  którą określa się mianem kataru alergicznego.  Wraz z ową wydzieliną organizm pragnie pozbyć się „obcego”. W praktyce alergen nie stanowi żadnego zagrożenia, ale katar alergiczny, stanowiący odpowiedź na jego wniknięcie, znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Jak więc pozbyć się dyskomfortu?

Płukanie jam nosa w katarze alergicznym

Alergikom zmagającym się z uczuleniem na pyłki z pomocą przychodzą irygacje nosa z wykorzystaniem roztworu soli. Płukania nosa nie powinno się  przeprowadzać z wykorzystaniem soli kuchennej, ze względu na zawartość jodu oraz substancji przeciwzbrylających. W płukaniu jam nosa bardzo ważne są proporcje soli i uzyskanie właściwego stężenia roztworu. Doskonałym rozwiązaniem jest użycie zestawu do płukania nosa i zatok Zatoxin® rinse. W każdym opakowaniu znajdziemy butelkę do irygacji, saszetki z proszkiem niezbędne do przygotowania odpowiedniego roztworu oraz instrukcję obsługi.

Jakie substancje aktywne zawiera zestaw do irygacji nosa i zatok Zatoxin® rinse?

Wśród substancji czynnych wchodzących w skład proszku do płukania nosa i zatok znajdują się chlorek sodu i dwuwęglan sodu. Pierwszy z nich, chlorek sodu, wykazuje działanie antyseptyczne, czyli przyczynia się do wyeliminowania mikroorganizmów potencjalnie chorobotwórczych, które mogą sprawić, iż katar alergiczny przerodzi się w infekcję. Ponadto chlorek sodu przyczynia się do redukcji objawów stanu zapalnego jednocześnie stymulując oczyszczanie śluzówki z zalegającej wydzieliny.  Z kolei dwuwęglan sodu zapewnia odpowiednie, lekko zasadowe pH, które przyczynia się do poprawy klirensu (czyli procesu oczyszczania) śluzówki. Jednocześnie sól ta rozrzedza gęstą wydzielinę, co przekłada się na szybsze usuwanie zanieczyszczeń z jam nosowych i zatok.

Dlaczego warto pamiętać o regularnej irygacji nosa? zatoxin rinse

Regularnie stosowanie zestawu do irygacji Zatoxin® rinse przyczynia się do oczyszczenia i  udrożnienia nosa i zatok. Z jego pomocą usuwana jest zalegająca wydzielina zawierająca drobnoustroje drażniące lub potencjalnie chorobotwórcze. Roztwór soli usprawnia też naturalny proces samooczyszczania błony śluzowej. Dzięki odpowiedniemu doborowi substancji aktywnych Zatoxin® rinse działa antyseptycznie – zmniejsza ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych, które często stanowią jedno z powikłań przy katarze alergicznym. Jednocześnie naturalne sole nawilżają suchą i podrażnioną błonę śluzową. Wykazano, że płukanie nosa w łagodny sposób usuwa substancje obce – alergeny, patogeny i zanieczyszczenia. Zatoxin® rinse pozwala na płukanie nosa w łatwy i kontrolowany sposób. Dzięki dwóm rodzajom aplikatora proces płukania jest komfortowy zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Z myślą o najmłodszych stworzono specjalną końcówkę, której użycie zapewnia płukanie pod mniejszym ciśnieniem. Z kolei unikalna konstrukcja irygatora Zatoxin® rinse pozwala na płukanie nosa i zatok w bezpieczny sposób zarówno u dzieci jak i osób dorosłych. Aby przeprowadzić płukanie wystarczy wcisnąć przycisk, który znajduje się w dnie irygatora. W ten sposób uzyskamy ciśnienie odpowiednie do wypłukania jam nosa i zatok. Taka metoda płukania chroni przed wtłoczeniem do nosa i zatok roztworu pod zbyt wysokim ciśnieniem, co często skutkuje zalaniem ucha wewnętrznego.

O tym jak łatwo wypłukać nos i zatoki, łatwo przekonać się oglądając film instruktażowy

Kiedy stosować roztwór izotoniczny, a kiedy hipertoniczny?

Zestaw do irygacji Zatoxin® rinse pozwala przygotować dwa rodzaje roztworów. Roztwór izotoniczny stosuje się:

  • w nieżytach nosa różnego pochodzenia (do których zaliczamy katary alergiczne),
  • u osób dotkniętych zapaleniem zatok przynosowych,
  • przed i po zabiegach chirurgicznych nosa ,
  • w celu zachowania higieny nosa i zatok.

Natomiast roztwór hipertoniczny sprawdzi się w przypadku silnych objawów infekcyjnych ze strony zatok i jam nosowych oraz w sytuacji uciążliwego uczucia zatkanego nosa.

Więcej informacji nt. zestawu do irygacji Zatoxin® rinse znajdziesz na stronie internetowej https://zatoxin.pl

Tekst partnera

Komentarze (17)

linea

3 lata temu

Zapowiada się naprawdę dobry produkt, który może sporo pomóc.

selma

3 lata temu

Fajnie, że są dwa różne aplikatory:)

iwona_sz

3 lata temu

Ten irygator wydaje się prosty w użytku:)

irmina

3 lata temu

Mnie bardzo pomaga regularna irygacja nosa;)

Madia

3 lata temu

Irygacja stosuje od dziecka, jestem alergikiem i mam krzywa przegrodę nosowa wiec dla mnie to jest zmora….. zestaw ten polecił mi lekarz i faktycznie komfort jest o wiele lepszy.

Marek

3 lata temu

Dzięki zestawowi Zatoxin Rinse bardzo łatwo można przepłukać nos. Jest to tak proste, że mój syn bez problemu wykonuje sam płukanie. Pod moim okiem synek sam przygotowuje sobie roztwór, pochyla się nad wanną, naciska zaworek i płuka. Dzięki dołączonej końcówce dla dzieci, strumień wody jest odpowiedni do przepłukania jam nosa u dzieci. Po wszystkim wystarczy wydmuchać nosek i można oddychać bez problemu. Ja sam nie jestem alergikiem, ale patrząc jak mój syn się czasami męczy, stwierdzam, że płukanie jam nosa jest niezbędnym zabiegiem do normalnego funkcjonowania alergików.

Megi

3 lata temu

Jestem mamą alergika i w okresie od kwietnia do czerwca przed podaniem sterydu pluczemy nos właśnie Zatoxinem Rinse (zaleciła nam to nasza alergolog) Początki były ciężkie, ponieważ dziecko się bało a i ja byłam w strachu. Całkiem niepotrzebnie, ponieważ do produktu dołączona jest końcówka właśnie dla dzieci , z której preparat leci jak z konewki, bardzo delikatnie wypłukując nos. Polecam !!!!!

donna

3 lata temu

Staram się oczyszczać nos najlepiej, jak umiem. Może to płukanie to nie jest zły pomysł?

Martula

3 lata temu

Mam dziecko, które jest alergikiem i w okresie kwiecień-czerwiec stosuję u niego irygacje właśnie Zatoxinem Rinse (przed zastosowaniem sterydu). Zaleciła nam to nasza alergolog. Pierwszy raz był ciężki, ponieważ dziecko się bało a i jabylam w strachu. Całkiem niepotrzebnie… Zestaw zawiera końcówkę dla dziecka, z której preparat leci jak z konewki, delikatnie wypłukując nos. Polecam !!!

Marcin

3 lata temu

Zatoxin znam już dzięki mojemu lekarzowi. Duży plus za łatwość stosowania

ilona

3 lata temu

Irygacja to ulubiona metoda mojej mamy. Nie będę oryginalna, jeśli stwierdzę, że sama nie jestem do niej przekonana, bo boję się tego uczucia spływania po gardle.

enamorada

3 lata temu

Może i ja wypróbuję irygacji, aby się do niej przekonać i wyrobić sobie własne zdanie;)

ines288

3 lata temu

Muszę powrócić do regularnych irygacji nosa.

niusia

3 lata temu

Próbowałam kiedyś irygacji nosa, rzeczywiście pomagała. Może wrócę do tego rozwiązania.

Bartula

3 lata temu

Muszę przyznać że po Waszym artykule byłem sceptycznie nastawiony do tego typu rozwiązań, ale skonsultowałem to na wizycie u mojego alergologa, który powiedział że jest to najlepszy sposób dla osób które stosują różne preparaty w sprayu do nosa. Na bazie moich doświadczeń muszę przyznać że Zatoxin Rinse dał mi drugie życie w sezonie letnim. Steryd po płukaniu nosa działa szybciej i dłużej. Nie tworzą mi się strupy w nosie i praktycznie nie używam chusteczek. Ponadto wielkim atutem jest zawsze nawilżona śluzówka nosa przez co nie mam uczucia suchości w nosie. Jak dla mnie rewelacja !

monia

3 lata temu

Taka irygacja przynosi u mnie kapitalne efekty:)

ana

3 lata temu

Bardzo wyczerpujący artykuł o irygacji, może kiedyś wypróbuję;)

Komentarze są wyłączone.