Napary i wywary na katar alergiczny

Domowe środki zaradcze budzą kontrowersje, szczególnie w gronie lekarzy. Ale poza polemicznymi specyfikami homeopatycznymi jest szereg naturalnych specyfików ludowych, stosowanych od wieków na różne dolegliwości.

Wiele z nich także dziś zapewnia ulgę podczas kichania, problemów z zatkanym nosem i swędzeniem oczu zapobiegawczo działają też na katar sienny.

Inhalacje

skutecznie udrażniają zatory w nosie i zatokach.

Warto dodać kilka kropel olejku eukaliptusowego do miski z gorącą wodą i przez 10-15 minut ostrożnie wdychać parę. Niektórzy stosują też Amol z wyciągiem z wielu ziół.

Grejpfrut i cytryna

gotowane w szklance wody przez 15 minut stanowią tworzą doskonały wywar na katar sienny. Do gotowania używaj tylko owoców, a nie skórek. Wystarczy ostudzić i wymieszać z naturalnym miodem w celu łagodzenia objawów alergicznych.

Napary i wywary na katar alergiczny

Napar z nagietka (Calendula) rozcieńczonego w wodzie nadaje się doskonałe do przemywania oczu, aby złagodzić objawy swędzących spojówek. Warto stosować nagietek jako ziele, w wersji bezalkoholowej. Można dodać do zakraplacza srebro koloidalne w celu wzmocnienia działania antybakteryjnego działania i zmniejszenia stanu zapalnego.

Kwasy tłuszczowe Omega-3

mogą działać korzystanie na organizm alergika, obniżając stany zapalne, powstające na skutek ataku alergenu. Dieta bogata w kwasy omega-3 może wspomóc zapobieganie występowaniu kataru siennego.

Leki homeopatyczne, stosowane przez niektórych wspomagająco przy tej wiosennej dolegliwości to na ogół
Arundo, Wyethia i Sabadilla, które mają także przeciwwskazania (zaburzają węch, szkodzą łzawiącym oczom).

Warto mieć zatem dystans do ich działania.
HJ