Jeż, który nie uczula

Jeże są zwierzętami bardzo terytorialnymi. W naturze jeden jeż może „rządzić” nawet na kilku hektarach. Jeże zazwyczaj biegają, ale potrafią się także wspinać i pływać. Wbrew pozorom, jeże są bardzo energicznymi zwierzątkami, potrafiącymi przejść po kilka kilometrów w ciągu jednej nocy.

W razie niebezpieczeństwa jeż zwija się w kolczastą kulkę, a czasami podskakuje. Do obrony używa swoich kolców. W domowych warunkach raczej rzadko spotyka się taki widok.
Bardzo charakterystyczną dla jeży cecha jest tzw. „namaszczenie”. Jeż specyficznie reaguje na nowy zapach – najpierw liże nowy obiekt, następnie wytwarza spienioną ślinę na jego powierzchni i na koniec opluwa się nią po to, aby sam pokrył się zapachem polizanego przedmiotu. Jest to rodzaj oswojenia się z nową rzeczą.

Jeże są określane jako mało komunikatywne i mało wokalne. Czasami używają pisków, parsknięć czy pomruków, ale zazwyczaj jedyne odgłosy związane z jeżem to jego głośne tupanie.

Jeż afrykański dla alergika

Pigmejskie jeże afrykańskie świetnie sprawdzają się w roli”zwierzątek domowych. Wystarczy im pokojowa temperatura, dobra jakościowo sucha karma dla kotów, świeża woda oraz kochający właściciel. Są to zwierzątka nie robiące szkód w domu, nie hałasują ( z wyjątkiem nocnych spacerów) oraz nie wydzielaj brzydkich zapachów.

Jednak jedną z ich najważniejszych zalet jest to, że są zwierzątkami hipoalergicznymi. Osoby, które są uczulone na sierść psa czy kota, nie są uczulone na jeże. Może to wynikać z faktu, iż same z siebie nie wydzielają żadnego zapachu, nie produkują także tyle martwego naskórka jak w przypadku psów czy kotów (a to naskórek jest jedną z przyczyn alergii). Ich grzbiet prawie w ogóle się nie łuszczy, a skóra na brzuchu czy łapkach – w ogóle.

Jeż sam z siebie nie może uczulić, ale może być nośnikiem różnych alergenów, na przykład uczulić może kurz na jego kolcach czy pasożyty, ale wystarczy założyć rękawiczki i dbać o jego higienę (jeże lubią regularną kąpiel), a problem zostanie rozwiązany.