Jak radzić sobie ze smogiem, kurzem i alergiami

Czy istnieje jedno wielofunkcyjne urządzenie, które poradzi sobie z usuwaniem smogu, brzydkich zapachów, kurzu i alergenów? Z pewnością są to zadania przeznaczone dla oczyszczaczy powietrza Sharp serii UA-KIL. Sprawdź, dlaczego warto po nie sięgnąć, a także, w jaki sposób pomogą Ci w utrzymaniu czystości w Twoim domu.

Oczyszczacze powietrza – pomoc w walce ze smogiem

O tym, że oczyszczacze powietrza radzą sobie z usuwaniem szkodliwego dla zdrowia smogu, wiemy już od dawna. Oczywiście nie każdy model może pochwalić się równie wysoką skutecznością. Jednak oczyszczacze topowych producentów wyposażone w dobrej jakości filtry HEPA oraz filtry węglowe z pewnością nas nie zawiodą.

Wysokie stężenie zanieczyszczeń, jakie utrzymuje się przez długie miesiące w wielu polskich regionach, stwarza bardzo niebezpieczne warunki do oddychania. Zanieczyszczenia znajdujące się w smogu z łatwością wnikają do naszego organizmu, negatywnie oddziałując na wiele układów. W tym m.in. na:

  • Układ krążenia – ryzyko powikłań przy chorobach sercowo-naczyniowych, wzrost ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, a nawet jego niewydolność.
  • Układ oddechowy – większa podatność na infekcje i dolegliwości układu oddechowego, ostrzejszy przebieg typowych chorób układu oddechowego.
  • Układ nerwowy – większe ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych.
  • Występowanie dolegliwości u kobiet, takich jak przedwczesny poród, zaburzenia rozwoju dziecka w okresie płodowym i niższa masa urodzeniowa noworodka.
  • Dodatkowe dolegliwości, takie jak podrażnienie spojówek, szybsze starzenie się skóry.

Zdecydowanie powinny nas zaniepokoić statystyki WHO, która podaje, że aż 24% zgonów spowodowanych udarem mózgu i 25% zgonów będących konsekwencją chorób serca miała związek ze smogiem.

Oczyszczacze powietrza – idealne na alergię

Stały wzrost liczby osób, które cierpią na różnego rodzaju alergie, doprowadził do tego, że obecnie traktujemy alergię jako chorobę cywilizacyjną. Czym właściwie jest alergia? Jest to choroba układu immunologicznego, spowodowana nadmierną reakcją komórek układu odpornościowego na substancje, które potencjalnie są niegroźne dla organizmu. Zależnie od tego, jaki czynnik wywołuje reakcje alergiczną, możemy podzielić alergie na wziewne, pokarmowe oraz kontaktowe.

Konsekwencjami występowania alergii wziewnej mogą być: kichanie, kaszel, nieżyt nosa, zaczerwienienie spojówek, trudności z koncentracją  i senność w ciągu dnia. Aby ograniczyć występowanie tego rodzaju dolegliwości, alergicy sięgają po różnego rodzaju leki lub też poddają się zabiegom odczulania. Aby jednak zminimalizować występowanie reakcji alergicznych, najlepiej jest ograniczyć kontakt z alergenami. I z tym zadaniem doskonale poradzi sobie oczyszczacz powietrza, który potrafi z dużą precyzją wykryć w powietrzu obecność alergenów i je zneutralizować.

Szukając oczyszczacza powietrza na alergię, warto wybrać urządzenie, które posiada specjalnie przewidziany tryb pracy dla alergików. Takim przykładem może być Sharp UA-KIL60E-W. Oczyszczacz przeznaczony jest do powierzchni maksymalnej 50 m2. Urządzenie zostało wyposażone w specjalny czujnik kurzu, który wykrywa alergizujące pyłki oraz kurz. Dzięki temu możemy być pewni, że pomieszczenie, w którym przebywamy jest wolne od alergenów.

oczyszczacz powietrza Sharp UA-KIL60E-W

Dodatkowa jonizacja i nawilżanie

Wybierając oczyszczacz powietrza, warto zastanowić się także nad tym, czy nie przydadzą się nam takie funkcjonalności jak jonizacja oraz nawilżanie. Wiele modeli oczyszczaczy dostępnych jest właśnie w takiej konfiguracji 3w1 – oczyszczacz, nawilżacz i jonizator w jednym.

Kiedy warto sięgnąć po oczyszczacz z funkcją nawilżania? Z pewnością wtedy, jeśli w okresie zimowym powietrze w naszych domach jest nadmiernie przesuszone. Ogrzewanie (zwłaszcza podłogowe) wpływa na niski poziom wilgotności powietrza. Konsekwencją tego stanu rzeczy mogą być problemy ze zdrowiem – przesuszona skóra, zaczerwienione spojówki, swędzenie skóry, problemy ze snem i koncentracją. Dobry nawilżacz ewaporacyjny skutecznie zadba o to, aby wilgotność powietrza w mieszkaniu utrzymała się na optymalnym poziomie (40-60%). Z drugiej jednak strony, jeżeli w domu głównym problemem jest nadmierna wilgoć (np. pojawia się grzyb na ścianie), wówczas nie ma potrzeby kupowania oczyszczacza powietrza z funkcją nawilżania. W takiej sytuacji z pewnością bardziej potrzebna okaże się funkcja jonizacji.

Czym jest jonizator? To urządzenie, którego zadaniem jest generowanie jonów naładowanych ujemnie, tak aby uzyskać równowagę jonową w pomieszczeniu. Czy w ogóle jest nam to do czegoś potrzebne? Czy raczej jest to kolejny wymysł producentów sprzętu AGD i chwyt marketingowy? Dla prostego wytłumaczenia tej kwestii, warto porównać sobie „łatwość” oddychania powietrzem w górach lub powietrzem po burzy z tym, które panuje w pomieszczeniach, w których pracuje wiele komputerów i sprzętów elektronicznych. Czy nie wolelibyśmy na co dzień oddychać rześkim powietrzem, które występuje po wyładowaniu atmosferycznym? Z pewnością tak. Gdzie tkwi różnica? W ilości jonów ujemnych, które występuje w powietrzu w obu wymienionych przypadkach.

Warto jednak podkreślić, że nie każdy jonizator będzie pracował równie skutecznie. Jeśli chcemy mieć pewność, że wybierzemy urządzenie dobrej jakości, kierujmy się testami niezależnych instytutów naukowych. Przykładowo jedne z lepszych na rynku jonizatory w Technologii Plasmacluster posiadają zdolność do wychwytywania nawet 99,9% wirusów, alergenów i bakterii znajdujących się w powietrzu. Jeden z najwydajniejszych generatorów jonów tego typu został zastosowany w oczyszczaczu Sharp UA-KIL80E-W. Z jaką skutecznością działa wspomniany generator jonów PCI25000? Urządzenie to potrzebuje jedyne:

  • 14 min. by dezaktywować pleśń, mikroby i alergeny,
  • 9 min. by dezaktywować wirusy,
  • 55 min. aby usunąć zapach dymu papierosowego,
  • 20 min. aby przywrócić efekt nawilżonej skóry.

oczyszczacz powietrza Sharp UA-KIL80E-W

Całoroczna pomoc w utrzymaniu czystości w domu

Wbrew powszechnym opiniom, oczyszczacz powietrza nie jest sezonowym urządzeniem. Zimą wykorzystamy go do usuwania zanieczyszczeń pochodzących z niskiej emisji oraz do nawilżania przesuszonego powietrza. Wiosną i latem pomogą w walce z alergiami wziewnymi. A przez cały rok skutecznie będą usuwały brzydkie zapachy (dym tytoniowy, zapach zwierząt, mokrych ubrań, zapachy potu czy niepożądane zapachy kuchenne). Dodatkowo dzięki jonizacji powietrza urządzenie usunie z powietrza wirusy, bakterie i pleśnie, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Zyskujemy więc czyste i zdrowe powietrze 365 dni w roku.