Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Jak nosić dziecko?

jak nosić dziecko

Młodzi rodzice stają przed wielkim wyzwaniem,jakim jest pielęgnacja i opieka nad dzieckiem. Każda, nawet z pozoru błaha czynność może wzbudzać w debiutujących rodzicach pewne wątpliwości i obawy. Dziś podpowiadamy jak nosić dziecko, by robić to w pełni prawidłowo i bezpiecznie.

Dziecko i jego pielęgnacja

Pielęgnacja dziecka ma kluczową rolę, jeśli chodzi o jego prawidłowy rozwój. Nie zdajemy sobie sprawy, jak nasze niewielkie gesty, przyczyniają się do wzrostu dziecka, szczególnie w początkowym okresie życia. Im więcej rodzice przekazują dziecku pozytywnych bodźców, tym lepiej dla jego przyszłości, także relacji międzyludzkich. Wszystko co robimy przy dziecku, powinno odbywać się spokojnie, w pełnym komforcie i wygodzie.

Jak nosić dziecko?

Gdy matka już za sobą poród, powitała dziecko na świecie, pora na jego pielęgnację i odpowiednią opiekę, co dla początkujących rodziców jest często poważnym wyzwaniem. Każdy niewłaściwy gest czy dotyk, może być dla dziecka szkodliwy,więc warto przygotować się nieco wcześniej, do roli rodzica. Noszenie dziecka to naturalna forma, którą wykorzystujemy po karmieniu, czy zwyczajnie, jeśli chcemy przenieść malucha z łóżeczka do wanienki czy na przewijak. Nasze ruchy, które wykonujemy podczas tej czynności, nie powinny być przypadkowe. Dziecko to nie zabawka,wiec obchodzimy się z nim delikatnie i ostrożnie, jednocześnie zapewniając mu pełne bezpieczeństwo i poczucie spokoju. Niemowlęta zawsze podnosimy bokiem do podłoża, taka pozycja jest dla dziecka najbardziej komfortowa. Przetaczamy główkę malucha na bok, wsuwamy rękę między jego nóżki i podnosimy dziecko do góry bokiem.

Pozycja fasolki

Maluchy, które nie ukończyły jeszcze 4. miesiąca życia, nosimy w pozycji tzw. fasolki. Dziecko jest z jednej strony przytulone do naszego brzucha,jego główka opiera się na zgięciu przedramienia. Kręgosłup nie jest obciążony a ciało dobrze podparte.

Pozycja krzesełka

Inną pozycją, którą możemy wykorzystać po 4. miesiącu życia dziecka, jest pozycja krzesełka. Pod uda dziecka podkładamy jedną rękę. Chwytamy dłonią jedną nogę dziecka. Druga ręka podtrzymuje dziecko pod jego pachą. Rękę trzymamy wówczas na brzuszku maluszka. Taka pozycja sprawia, że dziecko jest stabilnie ułożone. Ale rodzie powinni uważać, żeby nasza pociecha zbyt się nie przechylała.

W pionie na barku

noszenie dzieckaTaka pozycja noszenia dziecka jest bardzo wygodna. Warto nosić tak malucha po posiłku, by spokojnie mogło mu się odbić. Dziecko może wtedy obserwować otoczenie. Klatka piersiowa dziecka musi opierać się o nasz bark, rączki maluch trzyma wtedy na plecach. Swoimi dłońmi podtrzymujemy pupę malucha.

Katarzyna Antos