Alergia u dzieci CHOROBY ALERGICZNE I DIAGNOSTYKA

Diagnozowanie astmy u najmłodszych

Diagnozowanie astmy u najmłodszych

Budowa układu oddechowego i rozwój układu immunologicznego u małych dzieci różnią się znacząco w porównaniu z dorosłymi. Ich charakterystyczne cechy to –

  • wąskie i wiotkie oskrzela;
  • duża ilość gruczołów śluzowych (więcej wydzielin);
  • duża skłonność do obrzęku błony śluzowej oskrzeli;
  • niedobór przeciwciał IgA zapobiegających zakażeniom dróg oddechowych.

Te wszystkie właściwości prowadzą do częstych zakażeń układu oddechowego, zwłaszcza u maluchów poniżej 3 roku życia. Zapaleniom tym towarzyszy nadreaktywność oskrzeli i świszczący oddech.

Co oznacza świszczący oddech?

Jak wykazują specjaliści, u 70% dzieci za rozwój objawów odpowiedzialne są zakażenia wirusowe, natomiast w pozostałych 30% przypadków chodzi o zakażenia bakteryjne.

Jeśli objawy świszczącego oddechu powracają, należy udać się z dzieckiem na rozszerzone badania, aby wykluczyć choroby układu sercowo-naczyniowego, mukowiscydozę, niedobory immunologiczne i zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.

Czynniki ryzyka

Doctor examining childObecnie zaleca się rozpoznawanie astmy u każdego dziecka ze świszczącym oddechem, jeśli występują dodatkowe czynniki ryzyka, takie jak:

  • choroby alergiczne u rodziców, szczególnie matki
  • dodatnie testy alergiczne
  • wcześniactwo
  • palenie przez matkę papierosów w czasie ciąży

U małych dzieci bardzo trudno jest odróżnić atak astmy od świszczącego oddechu przy zakażeniu wirusowym. Jedynym objawem, podobnie jak u dorosłych, jest najczęściej nawracający kaszel, przede wszystkim w nocy i po wysiłku fizycznym

Trudne badania

Największym problem w rozpoznawaniu astmy u dzieci jest przeprowadzanie badań diagnostycznych, ponieważ wymagają one w większości współpracy ze strony małego pacjenta.

Najwcześniej można wykonać alergenowo swoiste testy z przeciwciałami surowicy krwi. Badanie to wymaga jednak pobrania krwi, co może być nieprzyjemne dla dzieci.

Testy skórne można wykonać dopiero po 5 roku życia, tak samo jak spirometrię, która wymaga dużej kooperacji ze strony chorego. U młodszych dzieci pomiar przepływu powietrza przez oskrzela można wykonać tylko za pomocą specjalistycznej aparatury, która, niestety, w niektórych ośrodkach nie jest dostępna.
(KG)

Źródło: Astma: przyczyny,objawy, leczenie, tryb życia