alergie sezonowe
Fotografia dostarczona przez partnera

Uczulenie na pyłki dotyczy sporej części populacji, bez względu na wiek, płeć czy ogólny stan zdrowia.  Wbrew swojej nazwie, objawy alergii sezonowych mogą tak naprawdę występować przez większą część roku. Czy lek na alergie to dobre rozwiązanie w walce z dokuczliwymi objawami alergii wziewnej? Gdzie można kupić lek dobrej jakości? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czym są alergie sezonowe?

Alergia sezonowa, często nazywana alergicznym nieżytem nosa lub katarem siennym, to alergia występująca o określonej porze roku. Jej występowanie może mieć znaczący wpływ na jakość życia pacjentów, wpływając zarówno na ich samopoczucie fizyczne jak i psychiczne. Objawy alergii wziewnej mogą np. obniżyć jakości snu, co z kolei negatywnie wpływa na wydajność i produktywność w pracy, w szkole czy podczas innych aktywności w ciągu dnia. Do najczęstszych objawów alergii na pyłki należą: katar, kichanie, zapalenie spojówek, zatkany nos czy kaszel alergiczny. Mogą pojawić się też reakcje skórne oraz bóle głowy. Lek na alergie (np. Amertil Bio marki Biofarm https://www.biofarm.pl/nasze-produkty/leki-bez-recepty-otc/amertil-bio) może być pomocny w złagodzeniu powyższych objawów. Warto pamiętać, że objawy mogą się zmieniać z dnia na dzień, w zależności od pogody. Na przykład wysoka wilgotność może spowodować szybki wzrost pleśni, a liczba pyłków może wzrosnąć, gdy na zewnątrz jest ciepło i wietrznie.

Kiedy jest sezon alergiczny?

Sezon alergiczny zależy od tego, gdzie dana osoba mieszka i na co jest uczulona. Przykładowo wiosenne alergie w niektórych częściach kraju mogą rozpocząć się nawet w lutym czy styczniu i trwać do końca lata. Wszystko zależy od położenia geograficznego oraz od tego, kiedy trawy, drzewa i inne rośliny zaczynają pylić. Typowo wiosennymi miesiącami alergii są marzec, kwiecień i maj, kiedy to  większość alergików doświadcza najmocniejszych objawów. Z kolei jesień może być szczególnie uciążliwa dla osób uczulonych na pleśń, gdyż rozwija się ona w wilgotnych miejscach, takich jak opadłe liście, brud i gnijące drewno. Nawet zima nie jest wolna od alergii na pyłki, gdyż o tej porze roku częściej przebywamy w pomieszczeniach, gdzie występują takie alergeny jak roztocza, pleśń czy sierść zwierząt. Ponadto alergie wziewne są o tyle uciążliwe, gdyż nie jesteśmy do końca w stanie unikać miejsc w których występują potencjalne alergeny.

Gdzie kupić lek na alergie?

Uciążliwość alergii wziewnej polega też na tym, że nie zawsze możliwe jest unikanie miejsc w których występują potencjalne alergeny. Dlatego warto mieć zawsze przy sobie preparat łagodzący nieprzyjemne objawy. Leki  na alergie znajdziemy zarówno w internetowych, jak i w stacjonarnych aptekach. Warto pamiętać, że nieleczona lub nieprawidłowo leczona alergia na pyłki może powodować inne dolegliwości, np. problemy z zatokami, a nawet astmę.