Czym objawia się astma alergiczna

Lekarze alarmują, że na astmę alergiczną cierpi coraz więcej osób na całym świecie. Schorzenie to jest jedną z odmian astmy oskrzelowej, inaczej zwanej także dychawicą oskrzelową lub astmą atopową. Niestety w wielu przypadkach duszności mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla chorej osoby. Dlatego istotne jest rozpoznanie objawów choroby i zgłoszenie się do lekarza. 

  1. Czym jest astma alergiczna?
  2. Objawy astmy alergicznej
  3. Astma atopowa u dzieci – czy jest niebezpieczna?
  4. Najpopularniejsze alergeny

Czym jest astma alergiczna?

Astma atopowa zaliczana jest do chorób układu oddechowego. Schorzenie to bardzo często prowadzi do powstawania przewlekłego zapalenia dróg oddechowych, co bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Warto zaznaczyć, że astma alergiczna może pojawić się w każdym wieku, chociaż lekarze potwierdzają, że najwięcej przypadków występuje u dzieci. Podczas schorzenia dochodzi do ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Najcześciej pogorszenie występuje w wyniku kontaktu a alergenem. Często wzmożone objawy występują wiosną, kiedy wszystko kwitnie i w powietrzu unoszą się przeróżne pyłki. Objawy choroby nasilają się, by potem na jakiś czas całkowicie zniknąć. Schorzenie to wymaga odpowiedniego leczenia oraz kontroli lekarskiej. Więcej informacji dostępnych jest pod następującym linkiem: https://drmax.pl/blog-porady/po-czym-poznac-ze-to-astma-alergiczna-objawy-choroby/.

Objawy astmy alergicznej

Dokładne poznanie objawów astmy alergicznej pozwoli nam szybko udać się do lekarz. Dzięki temu chorzy otrzymają potrzebną pomoc. Przede wszystkim podczas nawrotu choroby pojawiają się duże problemy z oddychaniem. Chorobie często towarzyszy świszczący kaszel (bardzo często pojawia się w nocy). Dodatkowo przy astmie alergicznej chorzy często zapadają na infekcje górnych dróg oddechowych, które się długo utrzymują. Kaszel i problemy ze złapaniem powietrza występują także po wzmożonym wysiłku fizycznym. Duszności z reguły przechodzą po podaniu leku. Osoby cierpiące na astmę alergiczną często podkreślają, że czują kłucie i ucisk w klatce piersiowej i mają spłycony oddech. Dodatkowo chorobie mogą towarzyszyć: uciążliwy nieżyt nosa, zapalenie spojówek czy nawet atopowe zapalenie skóry.

Astma atopowa u dzieci – czy jest niebezpieczna?

Astma atopowa często występuje u dzieci. Warto zaznaczyć, że schorzenie to jest niebezpieczne. Wymaga ono konsultacji lekarskich, badań diagnostycznych oraz przepiania odpowiedniej kuracji. Najczęściej badania polegają na wykonaniu testów skórnych. Astma alergiczna może mieć podłoże alergiczne. Z wiekiem objawy przestają występować i może dojść do jej całkowitego wyciszenia. Warto jednak pamiętać, że duszności zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych powinny być odpowiednio kontrolowane. W przypadku napadu choroby kluczowe jest podanie odpowiedniego leku przepisanego przez lekarza.

Najpopularniejsze alergeny

Jak już wyżej zostało wspomniane, astmę alergiczną powodują różne alergeny. Do najpopularniejszych alergenów zalicza się: pyłki roślin, dym tytoniowy, środki chemiczne, sierść zwierząt, roztocza obecne w kurzu, pleśnie oraz grzyby. Aby dowiedzieć się, jaki alergen powoduje nasilenie choroby u danej osoby, należy wykonać specjalne testy u alergologa. Najczęściej są one wykonywane na skórze pacjenta. Podczas badania na skórę (z reguły na przedramieniu) aplikowana jest niewielka ilość substancji zawierającej potencjalny alergen oraz preparatu, dzięki któremu lekarz oceni, jak na dany alergen reaguje skóra. Zaczerwienienia oraz bąble w okolicach zaaplikowanych substancji oznaczają, że powstała reakcja alergiczna.