GMO-a-alergie

Rośliny modyfikowane genetycznie odporne na herbicydy

Duże zagrożenie niesie ze sobą również włączanie do materiału genetycznego fragmentów DNA zwiększających odporność na herbicydy i inne środki ochrony roślin.  To rozwiązanie ma wielu zwolenników  i silne lobby. Nic dziwnego stoją za nim zarówno wielkie koncerny specjalizujące się w produkcji chemikaliów zwalczających szkodniki, jak i sami rolnicy, którzy kierują się chęcią zysku.  Dzięki opryskom z wykorzystaniem środków ochrony roślin można uzyskać większe plony.  Warto jednak pamiętać, iż stosowane chemikalia będą odkładały się w genetycznie modyfikowanych roślinach odpornych na ich działanie.  Takie  warzywa i zboża mogą wyrządzić nam więcej szkody niż pożytku, m.in. przyczyniając się do wzrostu zachorowań na alergie czy zatruć.

GMO-a-alergie

GMO – zagrożenie dla rolnictwa ekologicznego?

Dużym problemem w przypadku organizmów genetycznie modyfikowanych jest oddzielenie upraw GMO od tradycyjnych. Rolnicy, którzy prowadzą ekologiczne uprawy, obawiają się, że pyłki genetycznie modyfikowanego rzepaku mogą przedostać się wraz z wiatrem na ich pola i tym samym pozbawić ich zarobku. Trudno uznać ten argument za bezsensowny, rzeczywiście istnieje pewne ryzyko istotne z punktu widzenia zarówno plantatorów, jak i alergików, ale naukowcy intensywnie poszukują rozwiązania tego problemu.

Choć żywność genetycznie modyfikowana  niesie ze sobą wiele zagrożeń, odpowiednie regulacje i ich ścisłe przestrzeganie  może uchronić nas przed negatywnymi skutkami rozpowszechnienia upraw GMO.

Żywność genetycznie modyfikowana – jasne strony

Przeciwnicy  żywności genetycznie modyfikowanej i ich poglądy są chętnie promowane przez media. W rezultacie zapominamy o zaletach, jakie niosą ze sobą dobrze kontrolowane uprawy GMO.  Rośliny odporne na susze, przymrozki i zarazy są korzystne z punktu widzenia  gospodarki i  wyżywienia społeczeństwa.  Warto jednak dołożyć wszelkich starań, aby uprawy GMO nie wyparły tych tradycyjnych i nie przyczyniły się do zmniejszenia bioróżnorodności. Należy traktować je jako jedne z możliwych rozwiązań, które wymaga przestrzegania ściśle określonych regulacji.

Marlena