Alergia u dzieci LECZENIE I PROFILAKTYKA

Czy można wyrosnąć z alergii?

Czy można wyrosnąć z alergii?

Czy można wyrosnąć z alergii?

Wśród dzieci najczęstsze są alergie skórne, nieco rzadziej występuje alergia pokarmowa. U dzieci starszych dominuje alergiczny nieżyt nosa. Statystyki potwierdzają, że najwięcej zachorowań występuje u dzieci do 3-5 lat. Później alergie mogą stopniowo zanikać. W przypadku alergii pokarmowej ma to związek z dojrzewaniem układu pokarmowego u małych dzieci. Aby sprawdzić, czy malec wyrósł z alergii warto wprowadzić do jego diety niewielką ilość uczulającego pokarmu (np. mleka krowiego czy innego rodzaju białka).

Jeśli objawy się nie pojawią, oznacza to, że można powoli wprowadzać go do diety dziecka. Alergia skórna również może stopniowo ustępować ze względu na dojrzewanie układu immunologicznego, który lepiej radzi sobie z alergią i tzw. „przyzwyczajenie się” do alergenów. Warto wiedzieć, że z alergii wyrasta nawet do 80% dzieci.

Czy można wyrosnąć z alergii?

Pojawia się i znika?

Alergia to choroba niejednorodna. Może zarówno pojawić się jak i ustąpić w każdym okresie życia. Zanik objawów alergicznych nie jest równoznaczny z zanikiem choroby. Alergia może jedynie „przyczaić się” w organizmie, by wybuchnąć ze zdwojoną siłą po kilku latach lub co jakiś czas ustępować i pojawiać się na nowo. Niestety, przy alergii nie ma jednej reguły i prawidłowości, dlatego nawet ustąpienie objawów powinno być powodem do stałego kontaktu z alergologiem i dbania o siebie.

Co to jest marsz alergiczny?

Pod pojęciem „marsz alergiczny” kryje się zjawisko wygasania u dzieci jednych alergii i rozwoju kolejnych. Ustąpienie objawów alergii pokarmowej lub skórnej u 3-5-latka może być związane z pojawieniem się innych objawów zwiastujących najczęściej alergię wziewną i alergiczny nieżyt nosa. Kolejnym etapem marszu alergicznego jest rozwój astmy oskrzelowej. W niektórych przypadkach marsz alergiczny polega na stopniowym rozszerzaniu zakresu alergii i uczulaniu na coraz większą ilość alergenów. Ten typ marszu przeważnie jest związany z nieumiejętnym leczeniem alergii.

Warto pamiętać, że alergia to nie tylko choroba dzieci. Niespodziewane objawy po raz pierwszy mogą pojawić się u osoby dorosłej. Coraz częściej także zaczynają chorować osoby starsze, które nigdy wcześniej nie miały problemów z alergenami. Trudno w takich wypadkach mówić o „wyrastaniu” z choroby.