Czy można wyleczyć się z astmy?

Leki antyleukotrienowe dla astmatyków

Leki antyleukotrienowe, które są też bardzo często podawane w astmie oskrzelowej, mają postać tabletek; najczęściej podawane są raz dziennie, wieczorem. Zapobiegają zaostrzeniom spowodowanymi np. infekcjami, wysiłkiem fizycznym.

Warto mieć na względzie fakt, że leki należy przyjmować systematycznie i oczywiście według zaleceń lekarza. Samowolne odstawianie leków może spowodować nagły nawrót zaostrzeń (duszności), czasami ciężkich do opanowania. Jeżeli lekarz uzna, że można zredukować dawkę sterydu lub odstawić któryś z preparatów, trzeba zastosować się do jego zaleceń.

Czy można wyleczyć się z astmy?

Należy unikać czynników, które wywołują napady astmy takich jak:

  • alergeny ( sierść zwierząt, pyłki roślin, roztocza kurzu domowego )
  • infekcje
  • dym papierosowy, zanieczyszczone powietrze.

Ważne jest to, że dobrze kontrolowana astma pozwala normalnie funkcjonować chorym, dlatego nie wolno lekceważyć zaleceń lekarskich. Każde leczenie jest dobierane indywidualnie, pod pacjenta, nie można sugerować się ilością leków i dawką leków przepisanych sąsiadce, która też ma astmę. Jak wiemy są różne rodzaje astmy i dla każdej z nich stosuje się inne leczenie (dawki, leki).
NIGDY NIE LECZ SIĘ SAM!

Jak się zachować podczas ostrego ataku astmy?

Najważniejsze jest to, by zachować spokój, bowiem zdenerwowanie u astmatyka może spowodować szybszy oddech, a co za tym idzie – nasilenie się duszności. Jeżeli jest to możliwe trzeba próbować usunąć przyczynę ataku (alergen, wysiłek fizyczny), którą może być np. kot. Pamiętać należy też, by nie pozostawić chorego bez opieki.

Podczas wizyty u lekarza, chory jest szczegółowo informowany co powinien zażyć w razie wystąpienia ataku. Najczęściej stosowany jest beta2mimetyk (salbutamol – dawkowanie zaleca lekarz), który działa rozkurczowo czy tlen. Oczywiście niezbędna jest ponowna konsultacja lekarska.
(KS)