Czy można wyleczyć się z astmy?

Bardzo częstym przypadkiem jest odstawianie leków w momencie, gdy uznamy, że dobrze się czujemy i nie mamy żadnych nieprzyjemności związanych z astmą.

Infekcje, wysiłek fizyczny lub pyłki często sprzyjają nawrotom choroby i wtedy jest konieczność włączenia z powrotem leków do uzyskania kontroli nad chorobą.

Gdy astma nie jest leczona dochodzi do dużej nadreaktywności oskrzeli

Oskrzela chorego na astmę reagują skurczem, a chory odczuwa to jako napad duszności. Nigdy nie należy lekceważyć astmy – zapalenie w oskrzelach, które trwa miesiącami, latami i nie jest leczone może spowodować remodeling czyli przebudowę dróg oddechowych. Co w rezultacie może mieć poważne konsekwencje.

Czy można wyleczyć się z astmy?

Czy astmatyk powinien zrezygnować z bycia aktywnym?

Nic podobnego, jeżeli dobrze będzie kontrolowana astma jak najbardziej trzeba uprawiać sport.
Jest wielu sportowców, którzy są chorzy na astmę i zdobywają złote medale!!!

U chorych na astmę zaleca się wysiłek fizyczny, gdyż jest to element warunkujący właściwy rozwój układu oddechowego.

Jak przyjmować leki? – zasady stosowania

Leki stosowane w astmie oskrzelowej mogą być podawane różnymi drogami. Mogą być w postaci tabletek, aerozoli, kapsułek, roztworu do wstrzyknięć. Najczęściej stosowaną metodą leczenia jest terapia wziewna. Jej zaletą jest to, że leki podawane w ten sposób dają możliwość zamierzonego efektu terapeutycznego, ale też ograniczają działania niepożądane, które często występują przy podawaniu leków inną drogą, np. w postaci tabletki.

Steryd wziewny działa w miejscu podania, czyli przy wdechu bezpośrednio w drzewie oskrzelowym. Przy zaostrzeniach ( doraźnie) stosowane są leki rozszerzające oskrzela SABA, LABA – działają najszybciej (teraz dostępne inhalatory combo 2 w 1).

Wygoda inhalatorów

Leki wziewne podawane są za pomocą inhalatorów ciśnieniowych, proszkowych oraz inhalatorów pneumatycznych (nebulizacje – często stosowane u małych dzieci).

Wygodne dla pacjenta są inhalatory indywidualne czyli proszkowe lub ciśnieniowe, ze względu na małe rozmiary-są wygodne w przechowywaniu choćby w torebce lub kieszeni alergika. Pozwala to na przyjęcie dawki leku zawsze i wszędzie.

Inhalatory najczęściej wyposażone są w ustnik oraz pojemnik z substancją leczniczą. Do każdego inhalatora zawsze dołączona jest ulotka z instrukcją obsługi, jeśli nie jest wystarczająco czytelna dla pacjenta zawsze można prosić o pomoc lekarza.