ASTMA Rodzaje alergii i Uczulenia

Czy można wyleczyć się z astmy?

Czy można wyleczyć się z astmy?

Bardzo częstym przypadkiem jest odstawianie leków w momencie, gdy uznamy, że dobrze się czujemy i nie mamy żadnych nieprzyjemności związanych z astmą.

Infekcje, wysiłek fizyczny lub pyłki często sprzyjają nawrotom choroby i wtedy jest konieczność włączenia z powrotem leków do uzyskania kontroli nad chorobą.

Gdy astma nie jest leczona dochodzi do dużej nadreaktywności oskrzeli

Oskrzela chorego na astmę reagują skurczem, a chory odczuwa to jako napad duszności. Nigdy nie należy lekceważyć astmy – zapalenie w oskrzelach, które trwa miesiącami, latami i nie jest leczone może spowodować remodeling czyli przebudowę dróg oddechowych. Co w rezultacie może mieć poważne konsekwencje.

Czy można wyleczyć się z astmy?

Czy astmatyk powinien zrezygnować z bycia aktywnym?

Nic podobnego, jeżeli dobrze będzie kontrolowana astma jak najbardziej trzeba uprawiać sport.
Jest wielu sportowców, którzy są chorzy na astmę i zdobywają złote medale!!!

U chorych na astmę zaleca się wysiłek fizyczny, gdyż jest to element warunkujący właściwy rozwój układu oddechowego.

Jak przyjmować leki? – zasady stosowania

Leki stosowane w astmie oskrzelowej mogą być podawane różnymi drogami. Mogą być w postaci tabletek, aerozoli, kapsułek, roztworu do wstrzyknięć. Najczęściej stosowaną metodą leczenia jest terapia wziewna. Jej zaletą jest to, że leki podawane w ten sposób dają możliwość zamierzonego efektu terapeutycznego, ale też ograniczają działania niepożądane, które często występują przy podawaniu leków inną drogą, np. w postaci tabletki.

Steryd wziewny działa w miejscu podania, czyli przy wdechu bezpośrednio w drzewie oskrzelowym. Przy zaostrzeniach ( doraźnie) stosowane są leki rozszerzające oskrzela SABA, LABA – działają najszybciej (teraz dostępne inhalatory combo 2 w 1).

Wygoda inhalatorów

Leki wziewne podawane są za pomocą inhalatorów ciśnieniowych, proszkowych oraz inhalatorów pneumatycznych (nebulizacje – często stosowane u małych dzieci).

Wygodne dla pacjenta są inhalatory indywidualne czyli proszkowe lub ciśnieniowe, ze względu na małe rozmiary-są wygodne w przechowywaniu choćby w torebce lub kieszeni alergika. Pozwala to na przyjęcie dawki leku zawsze i wszędzie.

Inhalatory najczęściej wyposażone są w ustnik oraz pojemnik z substancją leczniczą. Do każdego inhalatora zawsze dołączona jest ulotka z instrukcją obsługi, jeśli nie jest wystarczająco czytelna dla pacjenta zawsze można prosić o pomoc lekarza.

Leki antyleukotrienowe dla astmatyków

Leki antyleukotrienowe, które są też bardzo często podawane w astmie oskrzelowej, mają postać tabletek; najczęściej podawane są raz dziennie, wieczorem. Zapobiegają zaostrzeniom spowodowanymi np. infekcjami, wysiłkiem fizycznym.

Warto mieć na względzie fakt, że leki należy przyjmować systematycznie i oczywiście według zaleceń lekarza. Samowolne odstawianie leków może spowodować nagły nawrót zaostrzeń (duszności), czasami ciężkich do opanowania. Jeżeli lekarz uzna, że można zredukować dawkę sterydu lub odstawić któryś z preparatów, trzeba zastosować się do jego zaleceń.

Czy można wyleczyć się z astmy?

Należy unikać czynników, które wywołują napady astmy takich jak:

  • alergeny ( sierść zwierząt, pyłki roślin, roztocza kurzu domowego )
  • infekcje
  • dym papierosowy, zanieczyszczone powietrze.

Ważne jest to, że dobrze kontrolowana astma pozwala normalnie funkcjonować chorym, dlatego nie wolno lekceważyć zaleceń lekarskich. Każde leczenie jest dobierane indywidualnie, pod pacjenta, nie można sugerować się ilością leków i dawką leków przepisanych sąsiadce, która też ma astmę. Jak wiemy są różne rodzaje astmy i dla każdej z nich stosuje się inne leczenie (dawki, leki).
NIGDY NIE LECZ SIĘ SAM!

Jak się zachować podczas ostrego ataku astmy?

Najważniejsze jest to, by zachować spokój, bowiem zdenerwowanie u astmatyka może spowodować szybszy oddech, a co za tym idzie – nasilenie się duszności. Jeżeli jest to możliwe trzeba próbować usunąć przyczynę ataku (alergen, wysiłek fizyczny), którą może być np. kot. Pamiętać należy też, by nie pozostawić chorego bez opieki.

Podczas wizyty u lekarza, chory jest szczegółowo informowany co powinien zażyć w razie wystąpienia ataku. Najczęściej stosowany jest beta2mimetyk (salbutamol – dawkowanie zaleca lekarz), który działa rozkurczowo czy tlen. Oczywiście niezbędna jest ponowna konsultacja lekarska.
(KS)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 1 2