ASTMA Rodzaje alergii i Uczulenia

Czy astma zwiększa ryzyko wystąpienia bezdechu sennego?

Czy astma zwiększa ryzyko wystąpienia bezdechu sennego?

Nie należy lekceważyć bezdechu sennego, ponieważ nieleczony, wpływa negatywnie na jakość życia i nasze samopoczucie. Osoby, które cierpią na tę przypadłość, chrapią podczas snu, w nocy często wiercą się i budzą, toteż rano budzą się zmęczone i pozbawione energii. Udowodniono, iż nieleczony bezdech może doprowadzić do depresji i osłabienia odporności organizmu.  Dzieje się tak dlatego, ponieważ do płuc nie dociera dostateczna ilość powietrza i narządy są niedotlenione.

Co wspólnego ma bezdech senny z astmą?

Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie naukowym „Journal of the American Medical Association”  wskazują na to, iż ryzyko wystąpienia bezdechu sennego wzrasta u osób, które chorują na astmę.

W 1988 roku naukowcy zaprosili do udziału w projekcie badawczym pół tysiąca pracowników rządowych instytucji.  W chwili rozpoczęcia eksperymentu każdy z uczestników miał od 30 do 60 lat. U 81 osób spośród 500 zdiagnozowano astmę, ale u żadnego z pracowników rządowych instytucji nie stwierdzono bezdechu sennego.  Co 4 lata każdy z uczestników był poddawany badaniu polisomnograficznemu, wspomniana metoda diagnostyczna pozwala ocenić różne parametry fizjologiczne organizmu podczas snu.

Po dokładnym przeanalizowaniu wyników badań okazało się,  iż ryzyko zachorowania na bezdech senny wzrasta o 40% u osób, które zmagają się z astmą. Im dłużej cierpimy z powodu tej przewlekłej choroby  układu oddechowego, tym większe prawdopodobieństwo, że pojawi się u nas bezdech. Ponadto naukowcy zauważyli, iż astmatycy częściej skarżą się na senność w ciągu dnia niż osoby zdrowe.  Zjawisko to ma związek z bezdechem, który nie pozwala organizmowi  w pełni się zregenerować.

 Czy astma zwiększa ryzyko wystąpienia bezdechu sennego?

Bezdech senny – diagnostyka

Wyniki badań pozwalają wnioskować, iż jednym z czynników sprzyjających rozwojowi bezdechu sennego jest astma. Niewykluczone, że w przyszłości przeprowadzanie okresowych badań  polisomnograficznych wśród astmatyków stanie się koniecznością.

Czy można samodzielnie rozpoznać bezdech?

Wprawdzie najbardziej wiarygodne wyniki dostarcza badanie polisomnograficzne, ale jednym z objawów, które mogą wskazywać na tę przypadłość, jest chrapanie.  Nawet krótkie zatrzymanie oddechu prowadzi do niedotlenienia tkanek. Nieleczony bezdech senny jest przyczyną chronicznego zmęczenia, toteż nie należy go lekceważyć.

Irmina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *