Czy astma zwiększa ryzyko wystąpienia bezdechu sennego?

Nie należy lekceważyć bezdechu sennego, ponieważ nieleczony, wpływa negatywnie na jakość życia i nasze samopoczucie. Osoby, które cierpią na tę przypadłość, chrapią podczas snu, w nocy często wiercą się i budzą, toteż rano budzą się zmęczone i pozbawione energii. Udowodniono, iż nieleczony bezdech może doprowadzić do depresji i osłabienia odporności organizmu.  Dzieje się tak dlatego, ponieważ do płuc nie dociera dostateczna ilość powietrza i narządy są niedotlenione.

Co wspólnego ma bezdech senny z astmą?

Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie naukowym „Journal of the American Medical Association”  wskazują na to, iż ryzyko wystąpienia bezdechu sennego wzrasta u osób, które chorują na astmę.

W 1988 roku naukowcy zaprosili do udziału w projekcie badawczym pół tysiąca pracowników rządowych instytucji.  W chwili rozpoczęcia eksperymentu każdy z uczestników miał od 30 do 60 lat. U 81 osób spośród 500 zdiagnozowano astmę, ale u żadnego z pracowników rządowych instytucji nie stwierdzono bezdechu sennego.  Co 4 lata każdy z uczestników był poddawany badaniu polisomnograficznemu, wspomniana metoda diagnostyczna pozwala ocenić różne parametry fizjologiczne organizmu podczas snu.

Po dokładnym przeanalizowaniu wyników badań okazało się,  iż ryzyko zachorowania na bezdech senny wzrasta o 40% u osób, które zmagają się z astmą. Im dłużej cierpimy z powodu tej przewlekłej choroby  układu oddechowego, tym większe prawdopodobieństwo, że pojawi się u nas bezdech. Ponadto naukowcy zauważyli, iż astmatycy częściej skarżą się na senność w ciągu dnia niż osoby zdrowe.  Zjawisko to ma związek z bezdechem, który nie pozwala organizmowi  w pełni się zregenerować.

 Czy astma zwiększa ryzyko wystąpienia bezdechu sennego?

Bezdech senny – diagnostyka

Wyniki badań pozwalają wnioskować, iż jednym z czynników sprzyjających rozwojowi bezdechu sennego jest astma. Niewykluczone, że w przyszłości przeprowadzanie okresowych badań  polisomnograficznych wśród astmatyków stanie się koniecznością.

Czy można samodzielnie rozpoznać bezdech?

Wprawdzie najbardziej wiarygodne wyniki dostarcza badanie polisomnograficzne, ale jednym z objawów, które mogą wskazywać na tę przypadłość, jest chrapanie.  Nawet krótkie zatrzymanie oddechu prowadzi do niedotlenienia tkanek. Nieleczony bezdech senny jest przyczyną chronicznego zmęczenia, toteż nie należy go lekceważyć.

Irmina