ciąży

Okres ciąży to bardzo ważny czas dla kobiety i rozwoju jej przyszłego dziecka. Każda z pań w błogosławionym stanie musi szczególnie zadbać o swoje zdrowie i ciało. Czego należy unikać w trakcie trwania ciąży?

Czas pełen radości i wielu zmian

Ciąża to okres trwający prawidłowo dziewięć miesięcy, poczynając od poczęcia do narodzin dziecka. W tym szczególnym okresie, w łonie kobiety rozwija się nowe życie, co jest związane ze zmianami, które zachodzą w organizmie rodzicielki. Dbanie o dietę, pielęgnację skóry oraz zapewnienie spokoju to elementarne zalecenia każdej ciężarnej. Niektórych rzeczy zdecydowanie lepiej unikać w takim stanie. Sprawdźmy zatem co znajduje się na zakazanej liście przyszłej matki.

Żywność

Jedzenie dostarcza nam niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. To co jemy w czasie ciąży, ma wpływ na rozwój dziecka, dlatego kobiety w ciąży muszą przestrzegać właściwej diety, unikając niektórych z produktów spożywczych. Niedozwolone są owoce morza, sery pleśniowe, surowe jajka, mięso oraz ryby w takiej formie. Właściwa dieta pozwala na zmniejszenie dolegliwości ciążowych i zapobiega rozwojowi niektórych chorób u dziecka w przyszłości.

Napoje

Najlepszym napojem dla przyszłej mamy jest oczywiście woda niegazowana, nisko lub średnio-zmineralizowana. Jej codzienne picie pomoże zniwelować zaparcia i mdłości. Kobiety w ciąży powinny unikać napojów typu cola, wszelkich gazowanych, energetyków i napojów dietetycznych.

Sport

Choć jak mówią, sport to zdrowie, w przypadku kobiet ciężarnych, nie każda dyscyplina okazuje się odpowiednia. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań lekarskich, aby kobieta mogła uprawiać sport, aktywność fizyczna jest wskazana. Wysiłek nie może być jednak zbyt intensywny. Z niedozwolonych dyscyplin wyróżnia się jazda na nartach oraz jazda konna. Te dziedziny sportu zostawmy na inny czas.

Używki

Kobiety w ciąży powinny być świadome zagrożeń, jakie niesie ze sobą spożywanie różnego rodzaju używek. Picie alkoholu, zażywanie narkotyków czy palenie papierosów szkodzie nie tylko zdrowiu matki ale przede wszystkim rozwoju dziecka. Działanie używek może doprowadzić do poważnych a nawet nieodwracalnych zmian w organizmie.

Kosmetyki

kobieta w ciąży

Pielęgnacja ciała jest w okresie ciąży niezbędna. Jednak skóra jest w tym czasie bardziej wrażliwa i podatna na alergie. Kosmetyki znane i stosowane od lat, mogą nagle uczulić w trakcie ciąży. Kobiety powinny zwrócić uwagę na ich skład. Na zakazanej liście znajdziemy m.in. perfumowane żele do mycia, kosmetyki z borowiną, kofeiną i retinolem.

Zioła

Zioła, choć są naturalne, nie zawsze są bezpieczne, szczególnie dla pań, spodziewających się dziecka. Niektóre wyciągi roślinne mogą działać równie silnie co środki farmakologiczne. Zanim sięgniemy po babcine sposoby, lepiej skonsultujmy się z lekarzem. Spośród ziół, których należy unikać należy zwrócić uwagę na aloes, bylicę, szałwię, tymianek, rozmaryn czy żeń-szeń.

Katarzyna Antos