Rodzaje alergii i Uczulenia ZWIERZĘTA

Chomik też alergizuje

Chomik też alergizuje

Alergeny zwierzęce są obecne w zasadzie wszędzie, niezależnie od tego, czy w tym miejscu jakiekolwiek zwierzę wcześniej przebywało.

Nawet w dopiero co postawionych budynkach znajdują się alergeny zwierząt, gdyż przenoszone są na ubraniach lub w powietrzu, w formie tzw. aeroalergenów, które powstają po wysuszeniu składnika, w którym się wcześniej znajdowały.

Fakt, że ludzie udomowili i zaczęli hodować w domach chomiki – tak jak psy czy koty, przyspieszył proces alergizacji, w wyniku którego coraz więcej osób cierpi na alergię na te gryzonie. Jak wykazują badania, bycie atopikiem predysponuje do uczulenia na zwierzęta.

Gdzie są alergeny i jakie są objawy?

Za uczulenia na gryzonie odpowiada przede wszystkim ich mocz, który zawiera dużo alergizujących ludzi białek. Mogą one spowodować reakcje skórne i oddechowe Twojego organizmu.

Chomik w domu u osób uczulonych może wywoływać:

  • zapalenie spojówek,
  • kichanie,
  • świszczący oddech,
  • katar,
  • kaszel,
  • duszność,
  • wysypkę na skórze,
  • a nawet wstrząs anafilaktyczny.

Te same objawy mogą pojawić się w szkole, w sali biologicznej, w której czasem trzymane są te zwierzęta.

Odmiana ma znaczenie

W przypadku chomików jeden alergen znajduje się właśnie w ich moczu i najczęściej reakcje z jego powodu wywołują mniejsze odmiany – dżungarska i syberyjska. Co istotne, ekstrakty używane do testów alergicznych na chomiki uzyskuje się z odmiany europejskiej i syryjskiej.

Natomiast drugi z alergenów, który noszą w sobie chomiki znajduje się w ich ślinie. Narazimy się na jego działanie, jeśli dopuścimy do ugryzienia przez gryzonia. Jeśli tak się stanie, pamiętaj, że ten alergen reaguje krzyżowo z alergenem roztoczy kurzu domowego.

Rozwiązania

Czasem proponuje się zamiast klatki dla pupila terrarium ze sztucznego tworzywa, które jest zamkniętą całością i zmniejsza uwalnianie alergenów poza siedzibę chomika. Musisz wtedy mieć pewność, że zwierzęciu nie brakuje tam powietrza i dobrze się czuje.

Chomik też alergizujeMożesz też próbować stosowanie leków albo odczulanie, jednak przy ciągłej ekspozycji na alergen zwierzęcia nie da Ci to pewności braku reakcji uczuleniowej.

Innym sposobem jest oczywiście pozbycie się chomika z domu, ale zanim podejmiesz ten ostateczny krok sprawdź, czy to na pewno on jest powodem uczulenia, a nie trociny, które są przyczyną częstych dolegliwości u alergików. Wtedy rozwiązaniem będzie jedynie zmiana podściółki dla Twojego pupila.
(BZ)