Atopowe zapalenie skóry u dzieci

Zgodnie ze statystykami, w Polsce na atopowe zapalenie skóry (AZS) cierpi co piąte dziecko. Jest to schorzenie uznawane za jeden z najpoważniejszych problemów alergiczno-dermatologicznych. Przedstawiamy objawy i przyczyny AZS oraz opisujemy leczenie i dietę w tym schorzeniu.

Objawy atopowego zapalenie skóry u dzieci

Dominującym i najważniejszym objawem atopowego zapalenia skóry jest świąd skóry oraz jej suchość. U niemowląt pojawia się zwykle wysypka na twarzy, a także widoczne są nienaturalnie czerwone policzki. Wysypka może pojawić się także na zgięciach łokci oraz kolan, a u starszych dzieci istnieje możliwość rozprzestrzenienia się wysypki oraz suchych placków skóry na całe ciało. Zdecydowanie uciążliwą dolegliwością dla dzieci jest uporczywe swędzenie skóry, które może wpływać negatywnie na całą rodzinę, ponieważ konsekwencją są nieprzespane noce. Około 60% przypadków AZS rozwija się w pierwszym roku życia dziecka, dlatego kluczowe jest rozpoznanie tego zaburzenia jak najszybciej i wdrożenie leczenia.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry u dzieci

W rozwoju atopowego zapalenia skóry dużą rolę odgrywają kwestie genetyczne, a więc predyspozycje dziedziczone przez dziecko. W sytuacji, gdy oboje rodzice chorują na AZS, wtedy jest 70% szans na pojawienie się tego zaburzenia u dziecka. Znaczenie mają jednak także inne czynniki, głównie środowiskowe, do których można zakwalifikować: różne alergeny, w tym także pokarmowe, oraz kurz, roztocza, pyłki roślin i zanieczyszczenie środowiska. Jednym z dodatkowych czynników ma zaprzestanie karmienia piersią przed ukończeniem przez dziecko 4 miesiąca życia. Warto więc zaznaczyć, że największe znaczenie ma zadbanie o jak najbardziej higieniczne środowisko życia dziecka i zminimalizowanie liczby alergenów. Należy pamiętać o tym, że AZS nie jest chorobą zakaźną, dlatego dziecko może bez problemów przebywać z innymi rówieśnikami oraz rodziną.

Leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci

W sytuacji, gdy rodzice zauważą objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci, konieczna jest wizyta u lekarza (dermatolog Warszawa). Leczenie polega przede wszystkim na odpowiedniej pielęgnacji skóry dziecka, dlatego też zaleca się specjalne emulsje, kremy i maści o pH wynoszącym 5,5. Jednym z ważnych preparatów są kremy z ektoiną, czyli substancją, która chroni błony komórkowe przed uszkodzeniami wywołanymi przez alergeny. Stosowanie ektoiny sprawia, że skóra jest przez długi czas nawilżona. W przypadku pojawienia się u dziecka ognisk zapalnych, konieczne jest stosowanie mocniejszych preparatów, na przykład maści sterydowych. Warto także zaznaczyć, że ulgę maluszkowi może przynosić kąpiel w wodzie o temperaturze od 30 do 36 stopni Celsjusza, co pozwala na zmycie i spłukanie alergenów ze skóry. Oczywiście czas kąpieli nie powinien przekraczać 10 minut, aby nie przesuszyć skóry.

Dieta w atopowym zapaleniu skóry

Warto wiedzieć o tym, że spożywanie przez dziecko niektórych produktów, może spowodować nasilenie objawów. Do takich artykułów spożywczych można zakwalifikować nabiał, jajka i czekoladę. Właśnie dlatego lekarz lub dietetyk mogą zadecydować o wprowadzeniu specjalnej diety eliminacyjnej, która pozwala na stwierdzenie, na które produkty dziecko reaguje najlepiej, a na które najgorzej. Korzystny wpływ zwykle mają kwasy omega 6 (wiesiołek, czarna porzeczka) oraz kwas DHA.