objawy astmy wysiłkowej

Środki ostrożności przy astmie wysiłkowej

Osoby, które zmagają się zarówno z astmą wysiłkową, jak i alergiczną, powinny zachować szczególną higienę środowiska, w którym trenują.  Powinny one unikać zakurzonych materacy, ponieważ stanowią one rezerwuar roztoczy, które wykazują działanie alergizujące. W miarę możliwości należy unikać skupisk alergenów, ponieważ mogą one zaostrzyć przebieg choroby.  Warto jednak pamiętać, iż  mechanizm astmy nie został do końca poznany. Istnieje kilka hipotez, jedna z nich wiąże atak dychawicy z ochłodzeniem dróg oddechowych. Dużą popularnością cieszy się również teoria, iż istnieje korelacja między astmą a utratą wody z dróg oddechowych. Jak jest w rzeczywistości? Odpowiedź na to pytanie poznamy po przeprowadzeniu szczegółowych badań.

astma wysiłkowa

 

Na czym polega próba wysiłkowa?

Zastanawiasz się, czy omdlenia twojej pociechy mają związek z astmą wysiłkową? Zapisz dziecko na wizytę u specjalisty, lekarz z pewnością zleci wykonanie próby wysiłkowej. Na czym ona polega? Podczas wysiłku, którego intensywność systematycznie wzrasta, pacjent oddycha przez specjalną aparaturę.  Niezwykle istotną rolę odgrywa również wywiad lekarski, toteż należy dołożyć wszelkich starań, aby nie przeoczyć żadnej kwestii, nawet jeśli sprawia ona wrażenie nieistotnej.

Jeśli usłyszysz diagnozę: astma wysiłkowa, nie panikuj! Istnieją leki, które wyraźnie poprawiają jakość życia chorych. Ich działanie polega na zmniejszaniu reaktywności oskrzeli. Takie właściwości wykazują wziewne kortykosteroidy, które stosuje się bezpośrednio przed planowanym wysiłkiem fizycznym. Co ważne, medykamenty przyjmowane regularnie zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych w obrębie oskrzeli.

 

Estera