ASTMA Rodzaje alergii i Uczulenia

Astma wysiłkowa – choroba, która utrudnia życie sportowcom

objawy astmy wysiłkowej

Uwielbiasz ćwiczyć, nic dziwnego, podczas aktywności fizycznej w naszym organizmie wzrasta stężenie endorfin, zwanych też hormonami szczęścia.  Sport uzależnia tak samo jak zakupy czy korzystanie z dobrodziejstw internetu. To jednak całkiem przyjemny i bezpieczny dla naszego organizmu „nałóg”. Problem pojawia się, gdy u miłośnika sportu lekarz diagnozuje astmę wysiłkową. Ta choroba przyczynia się do spłycenia oddechu, towarzyszą jej uczucie ciężkości, duszności i kaszel. U osoby, która cierpi na astmę wysiłkową, zmniejsza się wydolność organizmu, ćwiczenia, które dotychczas nie sprawiały problemów, nagle stają się forsujące i męczące.

 

Astma wysiłkowa – grupa ryzyka

Mogłoby się wydawać, że astma wysiłkowa jest przypadłością dzieci i młodzieży. Wprawdzie najczęściej diagnozuje się ją u osób młodych, ale nie mamy tutaj do czynienia z regułą. Astma oskrzelowa może pojawić się niespodziewanie u wyczynowych sportowców, dezorganizując ich dotychczasowe życie.

astma wysiłkowa

U osób, które zmagają się z astmą wysiłkową, objawy choroby pojawiają się po zakończeniu aktywności fizycznej.   Wpływają one negatywnie na zmęczone ciało i zazwyczaj ustępują samoistnie. Kiedy upływający czas nie przynosi pożądanej ulgi, należy przyjąć lek rozszerzający oskrzela. Dlaczego tego typu preparaty są skuteczne w zwalczaniu symptomów astmy? U osób dotkniętych postacią wysiłkową dochodzi do odwracalnego zwężenia oskrzeli, co z kolei utrudnia wymianę gazową. Oskrzela źle reagują na wysiłek fizyczny, mięśnie gładkie zaczynają się kurczyć, jednocześnie obserwuje się obrzęk błony śluzowej ścian oskrzeli.

Jeśli uczeń mdleje podczas ćwiczeń na zajęciach wychowania fizycznego, należy wykonać szczegółowe badania. Wielu nauczycieli i rodziców odpowiedzialnością za zaistniały stan rzeczy obarcza okres dojrzewania.  Wprawdzie młody organizm szybko rośnie i trudno zaspokoić jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze, ale należy brać również pod uwagę astmę wysiłkową.

Środki ostrożności przy astmie wysiłkowej

Osoby, które zmagają się zarówno z astmą wysiłkową, jak i alergiczną, powinny zachować szczególną higienę środowiska, w którym trenują.  Powinny one unikać zakurzonych materacy, ponieważ stanowią one rezerwuar roztoczy, które wykazują działanie alergizujące. W miarę możliwości należy unikać skupisk alergenów, ponieważ mogą one zaostrzyć przebieg choroby.  Warto jednak pamiętać, iż  mechanizm astmy nie został do końca poznany. Istnieje kilka hipotez, jedna z nich wiąże atak dychawicy z ochłodzeniem dróg oddechowych. Dużą popularnością cieszy się również teoria, iż istnieje korelacja między astmą a utratą wody z dróg oddechowych. Jak jest w rzeczywistości? Odpowiedź na to pytanie poznamy po przeprowadzeniu szczegółowych badań.

astma wysiłkowa

 

Na czym polega próba wysiłkowa?

Zastanawiasz się, czy omdlenia twojej pociechy mają związek z astmą wysiłkową? Zapisz dziecko na wizytę u specjalisty, lekarz z pewnością zleci wykonanie próby wysiłkowej. Na czym ona polega? Podczas wysiłku, którego intensywność systematycznie wzrasta, pacjent oddycha przez specjalną aparaturę.  Niezwykle istotną rolę odgrywa również wywiad lekarski, toteż należy dołożyć wszelkich starań, aby nie przeoczyć żadnej kwestii, nawet jeśli sprawia ona wrażenie nieistotnej.

Jeśli usłyszysz diagnozę: astma wysiłkowa, nie panikuj! Istnieją leki, które wyraźnie poprawiają jakość życia chorych. Ich działanie polega na zmniejszaniu reaktywności oskrzeli. Takie właściwości wykazują wziewne kortykosteroidy, które stosuje się bezpośrednio przed planowanym wysiłkiem fizycznym. Co ważne, medykamenty przyjmowane regularnie zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych w obrębie oskrzeli.

 

Estera

Komentarze

Adrianna Domagała

6 lat temu

Pamiętam, jak moja znajoma regularnie mdlała podczas ćwiczeń na wuefie. Jej rodzice byli przekonani, że to przez menstruację, dopiero po roku zdiagnozowano u niej astmę wysiłkową.

Zostaw komentarz