Astma przez aspirynę u biernych palaczy

Około 10% osób cierpiących na astmę, w tym jedna trzecia chorych na astmę z przewlekłym zapaleniem zatok, ma problemy wziewne nasilające się po zażyciu aspiryny (AERD), zaostrzającej schorzenia dróg oddechowych.

Problemy biernych palaczy

Niestety wciąż co drugie dziecko jest biernym palaczem, co ma skutki długofalowe i wpływa na rozwój rozmaitych chorób, w tym chorób serca i nowotworów, ale także jest związane z reakcjami układu oddechowego na aspirynę w późniejszych latach życia.

Udowodniono, że osoby cierpiące na AERD były ponad trzy do pięciu razy częściej były narażone na bierne palenie w dzieciństwie, jak dzieci, a pięć razy częściej cierpieli narażenia dzieci i dorosłych, w porównaniu z tymi, którzy nie cierpią z powodu choroby. Podobnie jest z byłymi palaczami, u których AERD występuje częściej niż u nie-palaczy.

Nie ma takiego poziomu narażenia na bierne palenie, o którym moglibyśmy powiedzieć, że jest bezpieczny dla zdrowia. Palacze muszą zdać sobie sprawę, że narażają swoje dzieci i małżonków na ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, w tym astmy polekowej – zatem im bardziej będziemy szykanować palaczy tym może skuteczniej wywrzemy na nich presję, by zrezygnowali z nałogu.

To też powinno skłonić osoby narażone na bierne palenie do cyklicznych badań układu oddechowego i wydolności np. spirometrycznych.
AC

Źródło – medicalnewstoday.com