Astma a zmiany hormonalne podczas ciąży

Progesteron i estrogeny to hormony steroidowe

Oprócz nich w ciąży w organizmie kobiety powstaje wiele innych związków, które mają wpływ na jej układ oddechowy – rozkurczają lub zwężają oskrzela. Produkują je łożysko, płód i organizm mamy. Są to hormony o nazwie prostaglandyny.

Ich stężenie wzrasta przede wszystkim w ostatnim okresie ciąży i w trakcie porodu. Rozkurczają lub zwężają oskrzela. Są związkami trudnymi do oznaczenia i jest ich w organizmie kobiety ciężarnej bardzo dużo.

Astma a zmiany hormonalne podczas ciąży

Najsilniej oskrzela, a także mięśnie macicy kurczy prostaglandyna PGF2a. Z tego powodu jest często wykorzystywana do wywoływania akcji porodowej, oczywiście nie w przypadku chorych na astmę. Jeśli już teraz odczuwasz dolegliwości związane z oddychaniem, koniecznie poinformuj o tym lekarza, żeby nie podał Ci tego hormonu w dobrej wierze. Zadbaj też o to, by Twój partner był tego świadomy – przecież w trakcie porodu nie będziesz miała do tego głowy.

Produkcja hormonów w połączeniu ze zmianami czynnościowymi, jakie zachodzą w układzie oddechowym kobiety ciężarnej mają wpływ na przebieg astmy w tym szczególnym czasie. Z tego powodu część kobiet uskarża się na nasilenie objawów choroby, a inna część na czas ciąży o niej zapomina.
(MF)