ABC alergii CHOROBY ALERGICZNE

Alergia pokarmowa a autyzm

Alergia pokarmowa a autyzm

Autyzm

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju, w którym znaczącą rolę odgrywa funkcjonowanie mózgu. Autycy mają problem z komunikacją uczuć i z wszelkimi związkami społecznymi. Zazwyczaj autyzm ujawnia się w pierwszych trzech latach życia dziecka, choć może wystąpić już nawet po urodzeniu.

Alergia pokarmowa a autyzm

Wiedza na temat autyzmu

Autyzm może być “leczony”, zarówno behawioralnie, jak i farmakologicznie, jednak nie jest wyleczalny (choć pojawiają się głosy o przypadkach wyleczenia). Niestety, jeśli nie zostanie rozpoznana przyczyna tego zaburzenia, to i nie będzie możliwe wyleczenie. Obecnie uznaje się, iż z racji tego, że na autyzm wpływają cechy mózgu determinowane na bardzo wczesnym etapie rozwoju dziecka, to nie jest możliwe stworzenie w pełni działającego leku.

Przyczyny autyzmu

Na temat autyzmu przeprowadzono wiele badań, jednak do dziś nie rozpoznano jego konkretnej przyczyny. Istnieje wiele teorii, mniej lub bardziej kontrowersyjnych. Jedna z nich mówi, iż przyczyną autyzmu jest alergia pokarmowa. Nie jest to prawdą – autyzm i alergia pokarmowa mogą współwystępować, ale ta druga nie wywołuje tej pierwszej.

Powstało wiele teorii, wedle których inne jednostki chorobowe mogą w bezpośredni sposób przyczynić się do wyzwolenia autyzmu. Oprócz wspomnianej już alergii pokarmowej do tej grupy zalicza się także infekcje wirusowe przebyte w okresie życia płodowego, ospę wietrzną, celiakię, toksoplazmozę czy choroby metaboliczne i inne alergie.

Alergia pokarmowa a autyzm

Są to jednak różne poglądy, a nie udowodnione fakty.

Obecnie wymienia się około 50 czynników, które mogą zwiększyć ryzyko pojawienia się autyzmu. Wykluczono jednak koncepcję mówiącą o tym, że schorzenie to ma psychiczne podłoże. Na pewno jednak warunki życia płodowego i porodu dzieci, które później cierpiały na autyzm, były gorsze. W ostatnich jednak latach położony jest nacisk na podłoże genetyczne w powstawaniu autyzmu.

Autyzm jest zaburzeniem, które trwa przez całe życie, jednak jego objawy zmieniają się wraz z rozwojem człowieka. Ważne jest szybkie zdiagnozowanie i odpowiednia terapia, co przełoży się na lepsze samopoczucie i życie autyka i jego rodziny.

Sabina Sosnowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0