POZOSTAŁE ALERGIE Rodzaje alergii i Uczulenia

Angina alergiczna

Angina alergiczna

Angina

Angina to ostry stan zapalny gardła oraz migdałków. Znaczna większość przypadków zachorowania na anginę wywołana jest najczęściej przez bakterie oraz wirusy, a rzadziej przez grzyby. Objawami choroby są zazwyczaj nagły i silny ból gardła, wysoka gorączka, osłabienie ciała, dreszcze.

Kiedy ból gardła zaczyna się pojawiać w ciągu roku bardzo często, a leczenie antybiotykami nie przynosi skutków – warto zastanowić się co tak naprawdę jest podłożem anginy. Jedną z przyczyn występowania choroby są także czynniki alergiczne.

Angina alergiczna

Alergia gardła

Angina alergiczna to nic innego, jak obrzęk błony śluzowej gardła spowodowany czynnikami alergicznymi. Jeśli lekarz nie znajduje wskazań do dalszego typowego leczenia przewlekłego zapalenia gardła należy przede wszystkim sprawdzić, czy pacjent jest wrażliwy na jakiekolwiek alergeny. Na anginę alergiczną są zwłaszcza narażone osoby, które w wywiadzie podają uczulenie na pyłki roślin, zarodniki grzybów, sierść zwierząt, żywność i roztocze kurzu domowego oraz astmę.

Objawy anginy alergicznej

  • ucisk w gardle
  • ból w gardle – przeszkadzający, nawracający bez wyraźnego powodu
  • suchość w gardle
  • podatność na zakażenia gardła

Charakterystyczne dla dolegliwości alergicznych gardła jest to, że nie występuje w nich wysoka gorączka, bóle mięśni czy osłabienie całego ciała. Pacjenci skarżą się za to na ucisk w gardle, który jest wynikiem obrzęku błony śluzowej gardła.

Można to porównać do kluski w gardle, przeszkody, którą trudno przełknąć. Dodatkowo anginie alergicznej mogą towarzyszyć inne typowe dla alergii objawy: łzawienie oczu, katar sienny, zaczerwienienie skóry, pokrzywka.

Leczenie

Angina alergiczna nie wymaga leczenia antybiotykami. Pacjent musi unikać kontaktu z alergenami, które wywołują niepożądaną reakcję organizmu oraz przyjmować leki przeciwalergiczne, np. antyhistaminowe. Doraźną ulgę przy ciężkich objawach przynosi płukanie gardła i nawilżanie dróg oddechowych. Warto także rozważyć wspólnie z lekarzem możliwość odczulania.

Przyczyny alergicznego bólu gardła

Główną przyczyną powstawania alergicznej anginy jest reakcja alergiczna na czynniki środowiskowe, które powodują obrzęk błony śluzowej gardła. Ból gardła może być także spowodowany przekrwieniem śluzówki nosa, która powoduje konieczność ciągłego oddychania ustami oraz przyjmowaniem leków przeciwalergicznych, zwłaszcza starej generacji.

M. Witczak