Alergia u dzieci SZKOŁA I RÓWIEŚNICY
Alergik na zajęciach wychowania fizycznego

Dlaczego alergicy nie ćwiczą?
Niechęć do aktywności fizycznej i wysiłku jest bardzo powszechny wśród dzieci i młodzieży z alergią i astmą. Nie bierze się jednak sam z siebie. Pewne schematy myślenia utrwalają dzieciom ich rodzice, bardzo często w ramach leczenia chroniąc ich przed wszelkimi formami ruchu. Rodzice małych alergików nie pozwalają im na bieganie czy jazdę na rowerze w obawie przed nasileniem objawów choroby. Dzieci również rzadko lub wcale nie ćwiczą na szkolnych zajęciach wychowania fizycznego. Wraz z wiekiem utrwala się w nich niechęć do wysiłku i przekonanie o własnej słabości względem rówieśników.
Dlaczego ćwiczenia dla alergika są ważne?
Mali i duzi alergicy bezwzględnie powinni uczestniczyć we wszystkich zajęciach wychowania fizycznego, a także w innych, pozaszkolnych formach aktywności fizycznej. Wbrew powszechnej opinii i obawom rodziców ruch ma bardzo korzystny wpływ nie tylko na rozwój młodego człowieka, ale także na chorobę. Odpowiednie ćwiczenia mogą usprawnić pracę płuc i powiększyć ich pojemność, dzięki czemu dziecko będzie lepiej oddychało i mniej się męczyło. Aktywność fizyczna w grupie rówieśników podnosi poziom satysfakcji i wiary we własne możliwości, nie izoluje dziecka od rówieśników i nie nakłada na niego etykietki „gorszego”, „niepełnosprawnego”. Dzięki temu alergik lepiej rozwija się umysłowo.
Specjalne warunki dla alergika?
Kolejnym powodem, dla którego alergicy tak rzadko ćwiczą na lekcjach W-F jest brak odpowiednich warunków i niedostateczna wiedza nauczycieli o chorobach, takich jak alergia i astma. Alergicy powinni mieć zapewnione czyste, dobrze wywietrzone sale gimnastyczne, bez kurzu i pleśni oraz szatnie z natryskiem. Nauczyciele muszą współpracować z rodzicami i higienistkami szkolnymi w zakresie wymiany informacji o chorobie ucznia. Istotne jest dobranie odpowiednich ćwiczeń, uwzględniając porę roku, temperaturę i aktualny stan zdrowia (remisję lub nawrót choroby).
Specjalne warunki dla alergika? cd.
Alergik, który jest uczulony na pyłki roślin nie powinien w okresie intensywnie ćwiczyć na dworze. Astmatykom nie wolno wykonywać wysiłku przy zbyt niskiej temperaturze. Bardzo ważne jest również, by dziecko zawsze miało ze sobą leki, które w razie potrzeby będzie mogło zażyć.
Jakie ćwiczenia dla alergika?
Alergicy i astmatycy niestety nie mogą wykonywać dokładnie tych samych ćwiczeń, co ich rówieśnicy. Wynika to ze specyfiki ich choroby, dlatego wszystkie ćwiczenia muszą zostać dopasowane do konkretnego ucznia i jego sytuacji zdrowotnej. Dla alergików doskonałą formą ćwiczeń są gry zespołowe, gimnastyka, pływanie (o ile nie występuje nadwrażliwość na chlor) i ćwiczenia o krótkim natężeniu wysiłku, np. bieg krótkodystansowy.
Według skandynawskich lekarzy i nauczycieli, którzy dokładnie zbadali to zagadnienie, oskrzela rozszerzają się w pierwszej minucie wysiłku, a następnie następuje ich gwałtowne skurczenie (wtedy może wystąpić duszność). Po 4 minutach wszystko wraca do normy. Skandynawowie opracowali system, w którym astmatyk intensywnie ćwiczy przez pierwszą minutę, np. biegnie, a następnie 4 minuty odpoczywa spokojnie maszerując. Następnie znowu biegnie i odpoczywa. Taki system pomaga zwiększyć kondycję przy jednoczesnym zadbaniu o zdrowie.
Mali alergicy i astmatycy nie muszą być izolowani od rówieśników i chowani niczym przysłowiowe jajko. Wystarczy dobra współpraca nauczyciela z rodzicami i zachowanie podstawowej ostrożności, by dziecko wyrosło na sprawnego i zdrowego człowieka.
« Alergia na jabłka