Alergia u dzieci CHOROBY ALERGICZNE I DIAGNOSTYKA NAJNOWSZE

Alergia u dziecka – lista najpopularniejszych alergenów

alergia u dziecka

Alergia u dziecka może mieć różną postać. Uczula dosłownie wszystko, więc każda substancja jest potencjalnym zagrożeniem dla dziecka. Przedstawiamy listę najpopularniejszych alergenów.

Alergia u dziecka

Układ immunologiczny dziecka nie jest w pełni wykształcony, dlatego też ryzyko alergii jest dość duże. Organizm malucha może nie tolerować niektórych substancji. Alergia może być zdiagnozowana już w pierwszych chwilach życia malucha, ponieważ niektóre schorzenia są przekazywane także genetycznie. Alergia u rodziców, zwiększa ryzyko jej rozwoju u dziecka. Objawy uczulenia mogą być bardzo uciążliwe dla młodego organizmu. Nie należy ich bagatelizować, tylko zdiagnozować alergię i zacząć działać w kierunku jej zmniejszenia.

Pyłki roślin

Mikroskopijne pyłki roślin, które unoszą się w powietrzu, zatruwają życie niejednemu alergikowi. Alergeny wziewne tego typu bardzo szybko rozprzestrzeniają się w otoczeniu, mogą migrować na duże odległości, ponieważ są przenoszone przez wiatr. Wpadają do naszych mieszkań i osiadają się na ubraniach. Z łatwością przedostają się do dróg oddechowych, wywołując takie objawy jak duszności, katar czy kaszel. Pyłki roślin najbardziej dokuczają alergikom w okresie pylenia, który obrazuje nam kalendarz pyleń. Dzięki niem,alergik wie, jakie stężenie pyłków występuje wdanym miesiącu.

Roztocza kurzu domowego

Pozostając w temacie alergii wziewnych, na świecznik bierzemy roztocza kurzu domowego. To również jeden z najpopularniejszych alergenów, występujących u dzieci. Wszelkie tekstylia, książki czy pluszowe zabawki to prawdziwe źródło kurzu. Pajęczaki żywią się martwym ludzkim naskórkiem i uwielbiają wilgotne oraz ciepłe środowisko. Uczulenie na kurz może prowadzić do rozwoju choroby,jaką jest astma oskrzelowa, więc najlepiej często sprzątać i pozbyć się z domu dywanów czy firan.

Białko mleka krowiego

Mleko to alergen pokarmowy. Wśród uczulonych, największą grupę stanowią najmłodsi, ponieważ to oni spożywają duże ilości mleka. Białko zawarte w mleku nie zawsze jest tolerowane przez dziecięcy organizm. W efekcie pojawiają się objawy ze strony układu pokarmowego czy skóry. U dziecka, z powodu alergii na mleko może rozwinąć się atopowe zapalenie skóry. Sposobem na takie uczulenie jest dieta eliminacyjna.

Orzeszki ziemne

orzeszki ziemneNie bez powodu na opakowaniach produktów widnieją ostrzeżenia, o zawartości śladowych ilości orzechów ziemnych. To obowiązek producentów, wprowadzony w związku z częstymi alergiami na orzeszki ziemne. Spożycie nawet odrobiny orzechów może wywołać wstrząs anafilaktyczny, czyli silną i nagłą postać alergii. Ryzyko jest duże, ponieważ anafilaksja może prowadzić do śmierci alergika. W przypadku dzieci, warto dokładnie czytać etykiety produktów spożywczych, by uniknąć tego typu reakcji alergicznych.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *