Alergia u dzieci NAJNOWSZE ŻYWNOŚĆ

Alergia na truskawki u niemowląt

alergia na truskawki

Uczulenie na truskawki to jedno z alergicznych dolegliwości pokarmowych, które obserwujemy u niemowlaków. Alergia na truskawki u niemowląt – jak się objawia?

Sezon na truskawki

Rozpoczął się sezon na truskawki. Owoce te są znane i lubiane wśród dorosłych i dzieci. Nie tylko zachwycają smakiem, ale bogactwem witamin i właściwości odżywczych. Pyszne truskawki bez trudu dostaniemy na miejskich targowiskach. Ale wraz z sezonem na truskawki, warto wspomnieć o ich ciemnej stronie, czyli alergii. Owoce należą bowiem do popularnych alergenów pokarmowych a uczulenie na nie może pojawić się także u niemowląt.

Alergia na truskawki u niemowląt

Pediatrzy zalecają, by nie podawać dzieciom truskawek przed ukończeniem przez nie 1. roku życia. W truskawce najczęściej uczulają pestycydy, azotany i konserwanty, stosowane w masowych uprawach i zakładach spożywczych. Alergia na truskawki u niemowląt może się pojawić, jeśli podajemy dziecku owoce, które nie pochodzą z ekologicznych, najlepiej sprawdzonych lub własnych upraw. Zdarzyć się może, że alergii po części winna jest matka dziecka, która sama spożywa truskawki. Karmiąc dziecko piersią, alergeny przedostają się wraz z pokarmem. Organizm niemowlaka zaczyna produkować histaminę i pojawiają się objawy alergii takie jak wysypka czy pokrzywka. Przejawia się ona krostkami zlokalizowanymi na brzuchu czy plecach malucha. Oprócz objawów skórnych, może pojawić się także biegunka. Alergia na truskawki u niemowląt może minąć wraz z ich wiekiem. Często zdarza się, że po kilku latach, można spokojnie przywrócić owoce do diety, gdy nie pojawiają się żadne reakcje alergiczne na spożycie truskawek. owoceNiektórzy rodzice, wbrew zaleceniom lekarzy podają dzieciom 8-10 miesięcznym owoce i potwierdzają, że o alergii nie było nawet mowy. O ile truskawki pochodzą z bezpiecznego i ekologicznego źródła, a organizm dziecka w żaden nietypowy sposób na nie reaguje, śmiało można włączyć je do diety. Pamiętajmy jednak, że niewykształcony organizm niemowląt jest narażony na działanie wszelkich czynników, więc ostrożnie podchodźmy do nowych produktów.

Truskawki są źródłem witaminy C i innych cennych związków. Powinny być obecne w naszej diecie nie tylko w sezonie letnim. Alergia na truskawki u niemowląt wcale nie musi trwać długi czas. Może się okazać, że nasze dziecko będzie w przyszłości mogło ze spokojem czerpać z korzyści smakowych i zdrowotnych, jakie dają nam truskawki.

Katarzyna Antos