Alergia na pleśń

Objawy uczulenia na pleśnie

Organizm alergika traktuje zarodniki pleśni jako szkodniki i uruchamia “system alarmowy”. Objawami takiego napadu alergii są: katar i kichanie, kaszel, swędzenie oczu, drapanie w gardle, a długotrwała ekspozycja na alergen prowadzi do częstego zapalenia zatok. Ponieważ zarodniki pleśni są mikroskopijne i potrafią przeniknąć bezpośrednio do płuc, mogą spowodować objawy astmy: świszczący oddech, duszność, problemy z oddychaniem.

Alergia na pleśń

Leczenie alergii na pleśnie

W przypadku alergii na pleśń leczenie obejmuje jedynie łagodzenie objawów. Przeprowadzenie odczulania jest zbyt ryzykowne i może prowadzić nawet do pogorszenia stanu zdrowia alergika.

Leczenie prowadzi się za pomocą leków antyhistaminowych, kortykosteroidów stosowanych donosowo. W leczeniu pomaga dbanie o czystość otoczenia oraz unikanie zarodników pleśni. Warto dobrze wietrzyć pomieszczenia, nie używać nawilżaczy powietrza, unikać pozostawiania wilgotnych ubrań, ręczników czy butów oraz hodowania roślin doniczkowych.

Alergia na pleśnie to choroba na całe życie. Dzięki właściwemu leczeniu i odpowiedniemu postępowaniu można z nią żyć w zgodzie i nie odczuwać zbyt uciążliwych objawów.

M.W.