Alergia na kurz

Kurz domowy należy do najczęściej uczulających alergenów – aby pozbyć się natarczywego kataru i kichania należy kurz …przesiedlić. W jaki sposób?

Najprostszym jest odkurzanie. Dywany, meble tapicerowane, draperie, zasłony i firany to doskonałe miejsce dla kurzu, który lubi tego typu miejsca. Odkurzanie może przysporzyć trudności alergikowi, ponieważ cząsteczki kurzu domowego utrzymują się i rozprzestrzeniają po mieszkaniu.

Trwa to do 15 minut, ale wystarczy, aby sprzątanie zakończyło się fiaskiem. Osoby silnie uczulone powinny stronić od porządków domowych, a zwłaszcza te, które chorują na silną astmę.

Alergia na kurz

Hipoalergiczne porządki

Jednak alergicy nie muszą stać z boku i przyglądać się jak inni sprzątają. Nie rezygnujmy z tej przyjemności czy raczej obowiązku. Standardowe odkurzacze zawierają w sobie standardowe worki, które można zastąpić workiem z wielowarstwową filtracją, dodając również filtr wylotowy.

Tak przystosowany odkurzacz pozwoli zapobiec „ucieczce” kurzu, a ten nie rozpowszechnia się w powietrzu.

HEPA – na ratunek

Już od wielu lat na rynku są dostępne odkurzacze z systemem HEPA (High Effeciency Particulate Air-filter). Obecnie filtry te są dostępne w wielu modelach odkurzaczy, a ich cena nie jest wygórowana, więc wielu alergików może sobie na taki wydatek pozwolić.

Dodatkową pomocą podczas pozbywania się złośliwych alergenów będzie oczyszczacz powietrza, wraz z funkcją jonizacji oraz filtrami HEPA.
KS